ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Thomas-Greenfield, Hatay’da

Thomas-Greenfield, Hatay Havalimanı’nda Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürü Zeynep Kızıltan, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi İhtilal Öztürk ve Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu tarafından karşılandı.

Daimi Temsilci Thomas-Greenfield, havalimanındaki karşılamanın akabinde Suriye’de faaliyet gösteren Beyaz Baretliler kuruluşunun temsilcileriyle bir ortaya geldi.

Beyaz Baretliler heyeti, Thomas-Greenfield’a kuruluşun bayan gönüllülerinin kıssalarını ve isteklerini anlatan bir doküman verdi.

Toplantının akabinde Beyaz Baretliler ismine açıklama yapan Ammar El Selmo, Türkiye’den Suriye’ye insani yardım geçişinin sağlandığı Cilvegözü Hudut Kapısı’nın ehemmiyetine değindi.

Thomas-Greenfield’ın ziyaretinin, Suriyelilere unutulmadıklarını gösterdiğini anlatan El Selmo, “Suriye’de 2 milyon insan kamplarda yaşıyor. Birçok defa birçok farklı yeri terk etmek zorunda kaldılar ve artık yoruldular. Uzun soluklu bir tahlil istiyorlar.” dedi.

El Selmo, Rusya’nın hudut kapılarını ve insani yardımları bir tehdit olarak kullandığını belirterek, “Altyapısı olmayan yerlerde yaşayan beşerler için insani yardımların ne kadar değerli olduğunu iddia etmelisiniz. Hudut ötesinden gelen insani yardımlar olmazsa bu bir felaket olur. Suriye tekrar manşetlerde olur.” diye konuştu.

Suriye’de tahlil ve barış için adaletin olması gerektiğini kaydeden El Selmo, memleketler arası kamuoyunun tahlil için daha fazla baskı kurması gerektiğini söyledi.

El Selmo, hudut ötesinden gelen insani yardımın tek seçenek olduğunu söz ederek, Suriye’deki felaketin artık Ukrayna’da da görüldüğünü kaydetti.

Sonun kapanması halinde yaşanacaklara da değinen El Selmo, “Uluslararası kamuoyu Suriyelilerin açlıktan ölmesine müsaade vermeyecektir. Kendileri için bir alternatif bulacaklardır.” sözlerini kullandı.

El Selmo, bu alternatiflerden birinin STK’ler olduğuna işaret ederek, BM’nin uyumunda yardımlar yerine mahallî kurumlar ortasında kurulacak bir uyum sisteminin hayata geçeceğini vurguladı.

El Selmo, yardımların radikal kümelerin eline geçeceğine ait savların ise rejimin propagandası olduğunu söyledi.

KAYNAK: AA

Related Posts

SON DAKİKA HABERİ: Rusya’da okula akın: 15 meyyit, 25 yaralı

Son dakika haberi! Rusya’nın Izhevsk kentinde bir okula silahlı taarruz düzenlendi. Rus haber ajansı TASS’da yer alan bilgilere nazaran hücumda …

Eski Galatasaraylı Goran Pandev, futbolu bıraktığını açıkladı

Ülkemizde bir periyot Galatasaray forması giyen Makedon futbolunun efsane ismi Goran Pandev, 39 yaşında mesleğine son noktayı koyduğunu açıkladı …

Rus vatandaşları, kısmi seferberlikle ilgili kanılarını anlattı

Rusya, Ukrayna savaşında binlerce askeri devreye almaya hazırlanıyor. Ülkenin Devlet Lideri Vladimir Putin, ilan ettiği kısmi seferberlik …

Şanlıurfa’da feci olay: Koyun otlatan çocuk kayanın altında kaldı!

Şanlıurfa’da dün akşam saatlerinde Siverek ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Bozkoyu Mahallesi’nde yürek yakan bir olay meydana geldi …

Milletvekili Cora ve danışmanı kazada yaralandı

Kaza, dün gece saatlerinde Akyazı Tüneli mevkisinde meydana geldi. AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın içinde bulunduğu, sürücüsü …

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Trump’ın yargılanmasını istedi

Reisi, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Heyetinde konuştu. İran’ın dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun adaleti savunduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.