AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan İsrail’e sert reaksiyon

Gazze’de cenaze töreni

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, işgalci İsrail’in Filistin’e yönelik hücumlarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Uluslararası topluluğun bu husustaki iki yüzlü tutumunu bir tarafa bırakarak suçsuz, mazlum Filistin halkının yanında yer alması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, Filistin’e yönelik atakları şiddetle lanetlediklerini belirtti.

İsrail’in Filistin halkına yönelik taarruzlarıyla insanlık cürmü işlediğinin altını çizen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“İsrail, bütün dünyanın gözü önünde daha evvel yaptıkları üzere tekrar temiz Filistinli çocukları, bayanları, sivil insanları, çok sayıda insanı şehit etmiştir. Terör operasyonu ismi altında aslında yaptıkları iş tam manasıyla bir terör devleti uygulamasıdır. Canları istediği vakit, maksat aldıklarını tespit ettikleri vakit etrafında sivil, çoluk, çocuk, yaşlı rastgele bir kimse var mı yok mu demeden, bunları hiç gözetmeksizin açıkça bir insanlık hatası işlenmektedir. Savaşta dahi yapılmayacak olan bir muameleyi, savaş ortamı olmayan bir durumda maalesef sivillere daima bu türlü bir insanlık kabahatini işlemektedirler. Memleketler arası topluluğun artık yalnızca kelam, bir grup ihtarlar, bir ekip kınamaların ötesinde İsrail’in bu saldırgan halini, İsrail devlet siyaseti haline getirmiş oldukları Filistinlilere hayat hakkı tanımayan Filistinlileri kendi meskenlerinden, cet topraklarından, baba topraklarından sürüp atmayı hedefleyen bu siyasetlerinin sonuçlarını dünyanın en azından durdurması lazım. Bunun için çaba sarf edilmesi lazım. Memleketler arası camiayı, ikili standardı bir tarafa bırakarak mazlum Filistin halkının yanında yer almaya davet ediyoruz.”

Kurtulmuş, Türkiye’nin memleketler arası alanda ortaya koymuş olduğu performans ve önderliğin her türlü takdir ve övgünün üzerinde olduğunu belirtti.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın, aslında Batı’yla Rusya ortasındaki bir savaş olduğunu anlatan Kurtulmuş, savaşın yalnızca askeri olarak değil ekonomik olarak da vahim sonuçlarının olacağını belirtti.

Türkiye’nin öncelikle savaşın bir an önce durdurulması için barışçıl bir rol üstlendiğini hatırlatan Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye her iki tarafla da konuşabilen, dünyadaki tek ülke olarak hem Ukrayna’yla hem Rusya ile görüşmelerini sürdürmüştür. Dolmabahçe müzakerelerinde artık iş bir en son görüşmeye kalmıştı. Lakin o denli görünüyor ki kimi dünyanın kıymetli ülkeleri bu savaşın bitmesini istemiyorlar. Uzun mühlet devam etmesini istiyorlar. Böylelikle hem Avrupa’yı kendilerine muhtaç hem de Rusya’yı bu türlü büyük bir savaş münasebetiyle da daima hırpalanan, daima ötekileştiren bir ülke olarak tutmak istiyorlar.”

“TÜRKİYE, TAHIL KORİDORUNUN AÇILMASI KONUSUNDA BAŞROL OYNADI”

Kurtulmuş, savaşla birlikte Avrupa’da güç krizinin ortaya çıktığını, Rusya’nın güç vanasını kapatmasıyla Avrupa’nın birçok ülkesinde güç fiyatlarının iki üç kat yükseldiğini anlattı.

Tüm dünyada var olan ve yıllardır tesirini sürdüren besin krizinin de salgın münasebetiyle da tedarik zincirlerinin kopmasıyla daha da derinleştiğini vurgulayan Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ukrayna-Rusya savaşı münasebetiyle, dünyanın en büyük tahıl üreticisi olan bu iki ülkenin başta Ukrayna olmak üzere tahıl eserlerinin dünya piyasalarına çıkmaması sonucu olarak dünya yalnızca bir besin krizi değil büyük bir açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Türkiye, tahıl koridorunun açılması konusunda başrol oynadı. Birleşmiş Milletler, Rusya, Ukrayna ve Türkiye’nin dahil olduğu dörtlü bir mutabakatla bir mutabakat sağlanmış oldu. Artık biliyorsunuz birinci gemiler geldi. Türkiye’nin boğazlarından geçiyor. Emniyet içerisinde dünya piyasalarına tahıl sevkiyatı başlamış oldu. Türkiye olarak biz bu manada insanlığın karşılaştığı vahim sonuçların giderilmesi için başta besin krizi olmak üzere her türlü dayanağı vermeye hazır olduğumuzu ortaya koyduk. Burada da Türkiye’nin bir liderliği, öncülüğü ortaya çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımızın global başkan olarak kıymeti bir defa daha anlaşılmış oldu. Bu insanlığa yapılan bir katkıdır, takviyedir ve Türkiye için memleketler arası alanda olağanüstü büyük bir muvaffakiyettir.”

“ALEVİ’SİYLE, SÜNNİ’SİYLE DAİMA BERABERİZ, BİRİZ, BİRLİKTEYİZ”

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, son günlerde cemevlerine yönelik yapılan taarruzları kınadı.

Türkiye’nin daima birlikte bir ve bütün olduğunu, farklı etnik kökendeki insanların asırlardır birlikte yaşadığını vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Alevi’siyle, Sünni’siyle daima beraberiz, biriz, birlikteyiz. Asırlarca birlikte yaşadık. Kıyamete kadar da birlikte yaşayacağız. Her vakit bir kadro fitne ögeleri ortamıza fitne sokmaya çalıştılar. Türk-Kürt hengamesini çıkarmak isteyen, sağ sol hengamesini çıkarmak isteyen, Alevi, Sünni bölünmesini çıkarmaya çalışan güçlere inat Türkiye’nin aklıselim sahibi insanların hepsinin ortak noktası Alevi Sünni kardeşliğini kıyamete kadar sürdürecek bu dayanışmayı temin etmektir, desteklemektir. Zati emniyet güçlerimizin ve yargı güçlerimizin kısa mühlet içerisinde devreye girmesiyle failler de ortaya çıkılıyor. Bu açık bir provokasyondur. Zamanlaması itibariyle de manidardır. Muharrem ayının içerisinde aşureye yaklaştığımız bu süreç bu türlü bir provokasyonu kim yapıyor olursa olsun maksadı ne olursa olsun bunların hiçbir formda Türkiye’nin dostu olmadıkları, bu milletin dostu olmadıkları, bu millete hayır hayal görmedikleri aşikardır. Biz bütün bu ülkenin insanları daima bir arada birlik ve dirlik içerisinde kıyamete kadar yaşayacağız.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Okul çevresinde uyuşturucu satıyordu… Böyle yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Yunus Mahallesi’ndeki bir ortaokul çevresinde uyuşturucu suçlarına yönelik …

Kraliçe Elizabeth’in mezarı ziyarete açıldı: Kişi başı 26 sterlin

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in 70 yıllık saltanatı 8 Eylül’de son buldu. 96 yaşında hayata gözlerini yuman Kraliçe’nin mevt haberi, uzun …

Anadolu Üniversitesi’nden ‘Dijital Ders Platformu’

Anadolu Üniversitesi tarafından kurulan ‘Dijital Ders Platformu’na ddp.anadolu.edu.tr internet adresinden ulaşılabiliyor. Tamamen ücretsiz bir …

Dünya Göçebe Oyunları bugün İznik’te başlıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları bugün Bursa’nın İznik ilçesinde başlayacak. Covid …

‘Milli Park’ta tabiat katliamına dur deyin’

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Kentsel Sit”, “Arkeolojik Sit” ve “Doğal Sit” olarak tanımlandığı için çivi …

17 yaşındaki hacker Marmara Üniversitesi’ni hackledi: Açığı söyleyeyim, kapatın

Kişisel Dataları Müdafaa Kurumu (KVKK), 22 Eylül’de yayınladığı bilgi ihlali bildiriminde Marmara Üniversitesi’nde 5 bin 698 kişinin datalarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.