‘Alparslan’, ‘Mavi Vatan’daki filonun en donanımlısı

Güney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na ulaşan dördüncü sondaj gemisinde, çıkacağı seferler öncesi hazırlık süreçleri başladı.

Fatih, Yasal ve Yavuz’un akabinde hidrokarbon arayan filonun dördüncü üyesi olacak gemi, ekipmanların yerleştirilmesi, teknik süreçler, sertifikalandırma ve boyama çalışmaları için yaklaşık 2 ay limanda kalacak.

Yedinci kuşak olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan gemi, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak.

Çift kule ile etkin pozisyonlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğiyle mavi sularda aktif araştırma yürütülmesinde değerli rol oynayacak.

“DAHA İNANÇLI, VERİMLİ OPERASYON YAPABİLİYOR”

Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Melih Han Alım, AA muhabirine, geminin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Mersin’e ulaşmasının ikili bayram yaşattığını söyledi.

Geminin, dünyadaki sayılı 7’nci kuşak gemilerden olduğunu belirten Alım, şöyle konuştu:

“Filomuza yeni katılan sondaj gemimiz başka bütün gemilerimizden daha büyük, uzun ve yüksek bir gemi. Üzerindeki ekipmanların teknolojisi de daha yeni. Gemimiz hiç kullanılmadı, birinci kez 2022 yılında milletlerarası sular için sertifikalandırıldı. 7’nci kuşak geminin üzerinde çift emniyet sistemi var ve bunun sayesinde daha inançlı, verimli operasyon yapabiliyor. 7’nci jenerasyon sondaj gemisi, dünyadaki 4-5 sondaj gemisinden biri. Milletimizin envanterine, hizmetine sunulmuş durumda.”

Alım, geminin uzun bir seyahat süreci geçirdiğini anlatarak, “114 metre sondaj kulesi yüksekliğine sahip gemi, Süveyş Kanalı’ndaki köprülerin altından geçmeye uygun olmadığı için Ümit Burnu’nu dolaştı. Yaklaşık 30 bin kilometre yol kat etti ve 70 gün süren bir seyahatin akabinde ülkemize ulaştı. Çok fırtınalardan, ağır deniz şartlarından geçerek geldi.” sözlerini kullandı.

Geminin birinci misyonuna ağustosun birinci haftasında başlamasının planlandığını lisana getiren Alım, hazırlık sürecinin Taşucu Limanı’nda yürütüleceği bilgisini verdi.

“SONDAJ YAPILMAMIŞ BİR ALAN BIRAKMAYACAĞIZ”

TPAO İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Alım, geminin birinci misyon yeriyle ilgili çalışmalar yapıldığına işaret ederek, “Görev yeriyle bağlantılı olarak değişik alternatifler üretilmiş durumda. Gemimiz, en uygun vazife yerine 2-2,5 ay içinde uğurlanacak.” dedi.

Dünyada, petrol ve doğal gaz dalı açısından son yıllardaki en büyük keşiflerin denizlerde gözlemlendiğine dikkati çeken Alım, Türkiye’nin filosuna kattığı sondaj gemileriyle denizlerde etkin çalışmalar yürüttüğünü vurguladı.

Alım, Türkiye tarihindeki en büyük doğal gaz keşfinin Karadeniz’de yapıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Sakarya Gaz Alanı’nın gelişmesiyle öteki sondaj gemilerimiz Fatih, Yavuz ve Yasal, ağır olarak planlı misyonların içindeler. Biz, bir taraftan yeni keşiflerle birlikte rezervlerimizi desteklemek ve ortaya çıkarılmamış olan rezerv alanlarını milletin hizmetine sunmak vazifesi içindeyken öbür taraftan da dördüncü gemimizi filomuza katmış durumdayız. Şu bilinmelidir ki Türkiye’de denizlerde keşfedilmemiş, sondaj yapılmamış bir alan bırakmayacağız. Sondajlarımıza devam edeceğiz.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Yaptırımın son halkası: Rus turistleri geri çeviriyorlar

Rusya ile sınırı olan beş Avrupa Birliği (AB) ülkesinin dördü, dün gece yarısından itibaren Rus turistleri geri çevirmeye başladı. AB …

MSC Cruises, Türkiye turizmine 55 milyon euro gelir getirecek

Selenay YAĞCI Avrupa’nın en büyük kruvaziyer şirketlerinden biri olan MSC Cruises, istikrarlı bir şekilde Türkiye limanlarına daha yoğun …

Bloomberg’in iddiası: Merkez arka kapıdan 8 ayda 75 milyar dolar sattı

Döviz kurlarındaki artışı frenlemek için kur korumalı mevduat, gelire endeksli senet ve 900 bin dolar dövizi bulunan şirketlere getirilen …

10 maddede borsanın önlenemeyen yükselişi ve düşüşü

Ekonomist Hayrı Kozanoğlu, borsanın yükseliş nedenini ve önlenemeyen düşüşünü amatörler için twitter hasabından 10 maddede sıraladı. İşte 10 …

İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!

Boğalar haftalarca süren kayıpları silip atmayı başardı. Bu nedenle, Bitcoin (BTC), sağlam bir temel üzerinde önemli bir haftaya başlıyor. Lider …

‘Yuva’ya dönüş sınırlı kaldı

Şebnem TURHAN Döviz kurlarındaki sert yükseliş sonrası yurtiçinde vatandaşın döviz talebini düşürmek ve Merkez Bankası rezervlerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.