Atağa uğrayan Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş: Naki D. ile husumetli değilim

Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Lideri ve Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş, 6 Ağustos’ta aracıyla meskenine giderken, bir motor üzerindeki adres sorma mazeretiyle aracına yanaşan şahıslar tarafından taarruza uğramıştı.

Olayın akabinde Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Saldırganların yakalanması için özel grup kuruldu. Adliyeye sevk edilen 9 şüpheliden 4’ü tutuklandı, 5’i ise isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı.

Gözaltına alınan A.Y, taarruzun azmettiricisinin cemevi üyesi Naki D. olduğunu sav etti. Naki D. sorgulamasında azmettirici olduğunu kabul etmedi. Naki D.’nin “Selami Sarıtaş’ı cemevi idaresinden tanırım. Olayla hiçbir alakam yok. Ben kimseyi azmettirmedim. Suçsuzum” tabirlerini kullandığı ortaya çıkmıştı.

Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş, Naki D. ile ortalarında hasımlık olduğu argümanları hakkında halktv.com.tr’den Ozan Demiriz’e konuşan Sarıtaş, Naki D’nin azmettirici olmadığını, ortalarında hasımlık yaşanmadığını ve argümanların algı operasyonu olduğunu vurguladı. Sarıtaş kelamlarına şöyle devam etti:

“Cemevinden arkadaşımız, husumetli değiliz. Hasımlığı bırakın tartışmamız dahi olmadı. Kavgamız, gürültümüz olmadı. Bu bir algı operasyonu. Basın yoluyla algı yaratmaya çalışıyorlar. Naki’nin maddi durumu uygun değil, çalışmıyor. 12, 13 kişiyi organize edecek bir durumda değil. Büsbütün algı!”

Kimin algı yarattığını sorduğumuz Sarıtaş, ‘kimin algı yarattığını bilmiyorum’ yanıtını verdi.

A.Y’NİN ARGÜMANI: AZMETTİRİCİ NAKİ D.

Başlatılan incelemede olayı gerçekleştiren şahısların S.G.(36) ile A.Y. (30) olduğu tespit edildi. Şüphelilerden A.Y’yi yakalayarak gözaltına alan polis, şüphelinin tabirine başvurdu.

A.Y.’nin verdiği sözün akabinde soruşturmayı derinleştiren polis, saldırıyı Sarıtaş’la tıpkı derneğe üye olan ve Sarıtaş ile hasımlığı bulunduğu N.D.’nin azmettirdiğini tez etti. A.Y kelamlarına şöyle devam etti:

“N.D., Sarıtaş’a atak düzenlenmesi için M.D. (41) isimli şahıstan yardım istedi. Bunun üzerine M.D. ise M.F. isimli şahsa giderek mevzuyu anlattı. M.F., M.D.’nin isteği üzerine S.G. ve A.Y.’ye taarruz talimatı verdi.”

NAKİ D. AZMETTİRİCİ OLDUĞUNU KABUL ETMEDİ

Şüpheli Naki D.’nin ise sorgusunda şu sözleri kullandığı öğrenildi:

“Ben Selami Sarıtaş’ı cemevi idaresinden tanırım. Olayla hiçbir alakam yoktur. Öbür şüphelilerin ise bu suça karışıp karışmadığını bilmiyorum. Olaydan 4 gün evvel beni Kartal’daki cemevinden aldılar. Maltepe Sıhhat İşleri Müdürlüğü’ne gittik. Sonra bir kafeye gittik, akabinde da ayrıldık. O gün darp olayı hiç konuşulmadı. Ben Selami Sarıtaş’la ilgili kendisine gözdağı vereceğimi söylemedim. O gün yalnızca müştekinin davranışlarını basın yoluyla deşifre edeceğimi söylemiştim. Ben kimseyi azmettirmedim. Suçsuzum”

NE OLMUŞTU?

Ankara’daki Şah-ı Merdan Cemevi, Batıkent Serçeşme Cemevi, Tuzluçayır Ana Fatma Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı ve Gökçebel Köy Derneği’ne, 30 Temmuz günü akınlar düzenlenmişti.

Saldırılarla ilgili soruşturmada gözaltına alınan 3 şahıstan 1’i tutuklanmış, 2’si isimli denetim kuralıyla özgür bırakılmıştı.

Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Lideri ve Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş, 6 Ağustos’ta aracıyla konutuna giderken, bir motor üzerindeki adres sorma mazeretiyle aracına yanaşan bireyler tarafından akına uğramıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Yetenekli Polat, atakla ilgili “Kartal Cemevi Vakfı Lideri sevgili Selami Sarıtaş’a yapılmış alçakça bir hücum olduğunu ailesi ile görüşerek teyit ettim. Son derece nazik kişiliğe sahip sevgili Selami Sarıtaş’a yapılmış bu saldırıyı kınıyorum. Kendisi ile dayanışma için yanına geçiyorum” paylaşımında bulunmuştu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise “Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş meskeninin önünde silahlı akına uğradı. Kirli ve karanlık elleri çok düzgün tanıyoruz. Lakin başaramayacaklar” demişti.

Tepki çeken taarruza dair, Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Ve Karadeniz Platformu, Kartal Cemevi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Genel Lideri Haydar Baki Doğan okudu. Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş’a yapılan hücumun faillerinin bir an evvel bulunup yargıya teslim edilmesini isteyen Doğan, açıklamanın devamında şunları söyledi:

“Ülkemizin son vakitlerde içine çekilmeye çalışıldığı bu bulanık ve karanlık çağrıştırıcı periyodun farkındayız. Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya yönelik bu tıp atakları kınıyoruz. Bu topraklarda tarih boyunca Aleviler hiçbir toplumun hiçbir kısmına karşı önyargı taşımamış ve zalim olmamış ve dayanışma, birlik, beraberlik ve kardeşlik hisleriyle eşit yurttaşlık temelinde ortak ömür kurma için çaba etmiştir. Kamuoyuna davetimizdir; Türkiye’de farklı düşünenlere karşı geliştirilen linç teşebbüsleri ve akınların takipçisi olup, bu taarruzların ve nefret cürümlerin son bulması için tahlil üretelim! Bundan sonra rastgele bir cemevine yahut yöneticilerimize karşı taarruzlar son bulsun. Muharrem oruçlarının tutulduğu bugünlerde ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı bu kaosa karşı birlik beraberlik içinde her canımızla lokmalarımızı hisse etmeye devam edeceğiz. Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin hoş tabiri ile gelin canlar bir olalım, iri olalım, canlı olalım.”

Related Posts

Okul çevresinde uyuşturucu satıyordu… Böyle yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Yunus Mahallesi’ndeki bir ortaokul çevresinde uyuşturucu suçlarına yönelik …

Kraliçe Elizabeth’in mezarı ziyarete açıldı: Kişi başı 26 sterlin

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in 70 yıllık saltanatı 8 Eylül’de son buldu. 96 yaşında hayata gözlerini yuman Kraliçe’nin mevt haberi, uzun …

Anadolu Üniversitesi’nden ‘Dijital Ders Platformu’

Anadolu Üniversitesi tarafından kurulan ‘Dijital Ders Platformu’na ddp.anadolu.edu.tr internet adresinden ulaşılabiliyor. Tamamen ücretsiz bir …

Dünya Göçebe Oyunları bugün İznik’te başlıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları bugün Bursa’nın İznik ilçesinde başlayacak. Covid …

‘Milli Park’ta tabiat katliamına dur deyin’

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Kentsel Sit”, “Arkeolojik Sit” ve “Doğal Sit” olarak tanımlandığı için çivi …

17 yaşındaki hacker Marmara Üniversitesi’ni hackledi: Açığı söyleyeyim, kapatın

Kişisel Dataları Müdafaa Kurumu (KVKK), 22 Eylül’de yayınladığı bilgi ihlali bildiriminde Marmara Üniversitesi’nde 5 bin 698 kişinin datalarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.