Barış Atay, Hatay’daki enkaz döküm alanlarını anlattı: Hiçbir ayrıştırma yapılmadan zeytinliklere dayanmış

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, Hatay’daki deprem afet bölgesindeki enkaz döküm merkezlerini anlattı.

Enkazların toplandığı bölgelerde çekimler yapan Atay, molozların hiçbir ayrıştırmadan geçirilmeden, asbest tehlikesine karşı önlem alınmadan vahşi bir şekilde tarım alanlarının yakınına döküldüğünü belirtti: “Belirlenen döküm alanlarından bir tanesindeyiz. Burası Mengüllü Köyü, yani Koçören. Aynı zamanda benim ailemin köyü. Gördüğünüz gibi arka tarafı tamamen zeytinliklerden oluşan bir köy. Kötün geçim kaynağı da zeytin ve zeytinyağı. Fakat temel sorun, buranın resmi olarak belirlenmiş bir döküm alanı olmasından öte herhangi bir ayrıştırma yapılmadan bir yığma yapılması. Asbestli olup olmadığına dair herhangi bir çalışma yapılmamış, yukarıda ilk üç gün yapılmadığı teyit edilen ama şimdi varmış gibi gördüğümüz bir sulama çalışması var.

Burası tarım alanı gibi görünmüyor ama molozların dayandığı sınır zeytinliklerin başladığı yer. Ve neredeyse vadi dolmak üzere… Köy halkı yıllarca bununla yaşamak zorunda bırakılacak. Öyle bir görüntü var…” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir