Cari fazla verme hayali patladı

İktidarın, ‘yeni ekonomik model’de cari fazla verme hayali ile çıktığı yolda ödemeler dengesi son 4 yılın zirvesine çıktı. İktisatçı Sönmez, “Bütün bunlar daha yüksek enflasyonun lokomotifidir” yorumunda bulundu.

EKONOMİ 12.03.2022 08:48

Cari fazla verme hayali patladı

Abone Ol google-news

Ekonomi Servisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ocak ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı.

Cari işlemler hesabı, ocak ayında 7,11 milyar dolar açık verdi. Böylece, 2017 Aralık ayından bu yana en yüksek cari açık gerçekleşmiş oldu. Tarihi rekor seviyelere ulaşan enerji ithalatının ticaret açığında sert büyümeye yol açmasıyla, cari açığın 7,2 milyar dolar ile dört yılın zirvesine ulaşması bekleniyordu. Cari işlemler hesabı 12 aylık dönemde ise 20,22 milyar dolar açık verdi.

TCMB’nin değerlendirmesine göre bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 6,43 milyar dolar artarak 8,33 milyar dolara yükselmesi etkili oldu.

Çekirdek cari denge göstergesi olan altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı Ocak ayında 1,49 milyar dolar fazla verdi.

TCMB verilerine göre hizmetler dengesi kaynaklı net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 975 milyon dolar artarak 1,63 milyar dolara yükseldi.

Ocak ayında Türkiye’nin dış ticaret açığında hızlı bir artış gerçekleşmişti. Dış ticaret açığı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 235 artarak 10,26 milyar dolara yükselmişti.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı Ocak ayında 1,66 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

CARİ AÇIK KAPANACAKTI

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ekim ayında, cari denge sağlandığında kurun üzerindeki baskının da azalacağını söylemiş, cari açığın kapatılmasının hedeflendiğini belirtmişti.

Aynı dönem politika faizini düşüren Merkez Bankası’ndan, “Arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yılsonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı değerlendirilmiştir. Cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenirken, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir” açıklaması yapılmıştı.

Aralık ayı başında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Nureddin Nebati ise bu yeni ekonomi modelini, “Düşük faiz yüksek üretim hacmine dayanan temel politika ekseninde yüksek istihdam, yüksek ihracat, düşük cari açık ve düşük dış borç hedeflenmektedir” şeklinde tanımlamış, cari açığın düşmesini beklediklerini söylemişti.

cari-fazla-verme-hayali-patladi-990635-1.
Mustafa Sönmez

‘ENFLASYONUN LOKOMOTİFİ’

İktisatçı Mustafa Sönmez, aralık ayında cari açığın 3,8 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatarak “Kur artınca ihracat motivasyonu düştü, ithalat pahalılaştı. Ocak ayında yüksek dış ticaret açığı verilmişti. Cari açık böyle devam edecektir. Ticaret Bakanlığı şubat ayı dış ticaret açığını 8,1 milyar dolar olarak açıkladı zaten. Model değişikliği ile cari fazla vereceğiz denilerek geldiğimiz nokta bu. Şimdi son yılların en yüksek cari açığını veriyoruz. Güvensizlikte kur korumalı mevduat takozu işe yaramaz. Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle enerji fiyatları hızla artıyor. Hem dışarıda artıyor hem de kur arttığı için pahalılaşıyor. Bütün bunlar enflasyonun lokomotifidir” değerlendirmesinde bulundu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Eski Galatasaraylı Goran Pandev, futbolu bıraktığını açıkladı

Ülkemizde bir periyot Galatasaray forması giyen Makedon futbolunun efsane ismi Goran Pandev, 39 yaşında mesleğine son noktayı koyduğunu açıkladı …

Rus vatandaşları, kısmi seferberlikle ilgili kanılarını anlattı

Rusya, Ukrayna savaşında binlerce askeri devreye almaya hazırlanıyor. Ülkenin Devlet Lideri Vladimir Putin, ilan ettiği kısmi seferberlik …

Şanlıurfa’da feci olay: Koyun otlatan çocuk kayanın altında kaldı!

Şanlıurfa’da dün akşam saatlerinde Siverek ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Bozkoyu Mahallesi’nde yürek yakan bir olay meydana geldi …

Milletvekili Cora ve danışmanı kazada yaralandı

Kaza, dün gece saatlerinde Akyazı Tüneli mevkisinde meydana geldi. AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın içinde bulunduğu, sürücüsü …

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Trump’ın yargılanmasını istedi

Reisi, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Heyetinde konuştu. İran’ın dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun adaleti savunduğunu …

ABD’li eski büyükelçi: Türkiye sağduyulu davrandı ve NATO’ya gitti

ABD’nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthew Bryza, CNN TÜRK’te Hilken Doğaç Boran’ın sorularını yanıtladı. Bryza, Yunanistan’ın Türk jetlerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.