Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 bin öğretmen atama merasiminde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen 20 bin kontratlı öğretmen atama merasiminde kıymetli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Öğretmen sayımızı toplamda yaklaşık 1 milyon 10 bine çıkarmış oluyoruz. 2002 yılında bu sayı 5360 bin civarındaydı. Vazife yapan öğretmenlerimizin 750 bini bizim devrimizde atanmıştır. Okullarımızdaki altyapı ve öğretmen eksikliğinden ötürü derslerin birden fazla boş geçiyordu. Evlatlarımız kalabalık sınıflarda eğitim görüyordu.

Sınıfların 60-70-80 kişi olduğu devirler oldu, bu türlü okuduk. Anadolu’da 100 bireye kadar çıktı. Farklı sınıfların tıpkı derslikte olduğu bu tabloya biz son verdik. Türkiye olarak öğretmen sayısında OECD ortalamasını yakaladık. Eğitim bütçemizi 10,3 milyar liradan 304 milyar liraya çıkartarak derslik sayımızı da 613 bine yükselttik. 

“ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 60’I KADIN”

Çocuklarımızın tüm muhtaçlıklarını fiyatsız karşılayarak son 20 yılda çok büyük bir dönüşüme imza attık. Öğretmenlerimizin yüzde 60’ını bayanlarımız oluşturuyor. Öğretmenlerimizin mali hakları konusunda da iyileştirmelere gittik. Öğretmenlerimiz müstakil bir meslek kanununa kavuştu. 

“ART NİYETLİ BİR GİRİŞİM”
 

Bu kazanımlar ülkemizde birilerini rahatsız ediyor. Eğitim sistemimizin yararına olan sorunları istismar edenleri görmekten icap duyuyorum. Projeleri olmayanların yaptığı boykot daveti öğretmenleri siyasi gereç olarak kullanmayı amaçlayan arka niyetli bir teşebbüs. Bize yavrularımızla haşırneşir olacak öğretmenler lazım, bu türlü caddelerde sokaklarda dolaşanlar değil. Öğretmenlerimizi kışkırtmak hakikat bir yaklaşım değildir.“BOYKOT” DAVETİNE TEPKİ

Tek umutlarını ülkemizde karabulutların çoğalmasına bağlayanlar bu müspet adımları içine sindiremiyorlar. Bu türlü sıkıntıyı istismar edenlerden hicap duruyorum. Türkiye için hiçbir projeleri olmayanların boykot daveti büsbütün arka niyetli bir teşebbüstür. Bırakın artık boykotu nedir bunlar? Siz eğitim-öğretim mimarı mısınız, yoksa çapulcu olarak dolaşanlardan mısınız? Bize yavrularımızla haşır neşir olacak öğretmenler lazım. Caddelerde, sokaklarda dolaşanlar değil.

Öğretmenlerimizi kışkırtmak gerçek bir yaklaşım değil. Öğretmenlerimizin bu çeşit fitne teşebbüslerine prim vermeyeceğini biliyorum.

Salgının sıhhatle ilgili tarafı ortadan kalktıkça başka alanlardaki tesirleri gün yüzüne çıkıyor. İktisattan kamu güvenliğine pek çok alanda önemli ıstıraplara yol açtığına şahit oluyoruz. Öğretmenlerimizle her konuştuğumuzda bedenen sınıfta, zihnen öteki yerlerde olan çocuklar görüyoruz. Bu bahisteki serzenişleri duyuyoruz. Çocuklarımızın sağlıklı bir biçimde eğitim-öğretim hayatlarını sürdürmeleri için gereken çabayı gösteriyoruz.Böyle caddelerde sokaklarda dolaşanlar değil. Ben yavrularımıza nitekim bu çeşit emeği veren öğretmenlerimizle iftihar ediyorum. Eğitim üzere direkt evlatlarımızı ve ülkemizi geleceğini ilgilendiren bu mevzuyu gündelik siyasete meze yapmak bu mevzu üzerinden öğretmenlerimizi kışkırtmak gerçek bir yaklaşım değildir. Öğretmenlerimizin bu cins fitne teşebbüslerine prim vermeyeceğini biliyorum. 20 bin öğretmenimizin bugün atamasını yaparken 20 bin öğretmenimizden de bilhassa bunları bekliyoruz.

Bir öğrencinin öğretmenine mektubunu, öğrenciliğim vaktinde öğretmenimiz bize okumuştu. O çok çok manalıydı. O mektuba öğrencinin başlayışı çok farklıydı. O mektubun başlığında varlık sebebim diye başlıyordu. Vedarı iftiharım öğretmenim diye başlıyordu. İşte bize bu çeşit öğrencileri yetiştirecek öğretmenler lazım.

Kısa müddet evvel fiyatlı çalışan öğretmenlerimize ve usta öğrencilerimizin fiyatlarına yönelik de iyileştirmeler gerçekleştirdik. Temmuz ayı artırımları ve son düzenleme ile birlikte usta öğreticilerimizin ve ders fiyatı karşılığında misyon alan öğretmenlerimizin fiyatlarına yaklaşık yüzde 70’lik bir artış yaşandı. Önümüzdeki devirde öğretmenlerimizi ekonomik ve mali açıdan desteklemeye devam edeceğiz.

“ÇOCUKLARIMIZ YENİ SINAMALARLA YÜZLEŞİYOR”

İnsanlık olarak son 2,5 yıldır sıhhat krizi ile başlayan sonra farklı boyutlara evrilen büyük bir fırtınayla boğuşuyoruz. Salgının sıhhat ile ilgili tarafı ortadan kalktıkça öbür alanlardaki tesirleri daha uygun gün yüzüne çıkıyor. Bu global krizin sıhhat sistemi yanında iktisattan kamu güvenliğine, toplumsal psikolojiden ferdi bağlantılara pek çok alanda önemli zahmetlere yol açtığına şahit oluyoruz. Salgın sürecinin en fazla etkilediği alanların başında hiç elbet eğitim gelmektedir. Öğretmenlerimizle her konuştuğumuzda en büyük sorunun bedenen sınıfta lakin zihnen öteki yerlerde olan çocuklar olduğunu görüyoruz. Velilerimizle her buluşmamızda bu hususta duyulan kaygı ve serzenişleri şahsen dinliyoruz. Okuma alışkanlıklarından ders dinleme maharetlerine, ekran bağımlılığından toplumsallaşmaya kadar bir çok alanda çocuklarımız yeni sınamalarla yüzleşiyor.

Çocuklarımızın sağlıklı bir biçimde eğitim öğretim hayatlarını ve beşeri bağlantılarını sürdürmek için gereken her türlü çabayı gösteriyoruz göstereceğiz.

Ancak özellikle toplumsal medya mecralarından yayılan tanınan kültürün ziyanlı tesirlerinden evlatlarımızı müdafaamız gerektiği anlaşılıyor. Ben öğretmenlerimden de bunu bilhassa rica ediyorum. Bu süreci de bir tarafında sizin üzere genç eğitimcilerin öteki tarafında öğrencilerin olduğu iki ayaklı bir çaba ile yürütmemiz gerekiyor. Bakanlığımızın hazırlıklarını sürdürdüğü medeniyet şuuru ve kültür okur müellifliği çalışmasını bu çerçevede yakından takip ediyorum. Yakında başlatılacak Türkçe seferberliğini de takdirle ve memnuniyetle karşılıyorum. Gayemiz evlatlarımızın bizi biz yapan pahaların ehemmiyetini daha âlâ idrak etmesini bu toprakların birikiminin fevkine çok daha güzel varmasını sağlamaktır.

İstiyoruz ki evlatlarımız ilim ve irfan geleneğimizde ulusal ve manevi değerlerimizle daha fazla hemhal olsun. İstiyoruz ki istikbalimizin teminatı olan gençlerimiz bağrından çıktıkları toplumun hassasiyetlerini daha güzel kavrasınlar. İstiyoruz ki Mevlana hazretlerinin pergel metaforunda tabir buyurduğu halde öğrencilerimiz bir ayaklarını bu toprakların birikimine sabitlerken başkası ile de tüm dünyayı dolaşacak üniversal bir vizyona kavuşsunlar. İstiyoruz ki çocuklarımız kültürümüzün taşıyıcısı olan hoş Türkçemizi en düzgün en hakikat halde kullanma marifeti edinsinler. İstiyoruz ki yeni teknolojilerden bağlantı imkanlarından istifade ederken kendilerini bunlarla bir arada gelen risklerden tehditlerden de korusunlar. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kuşaklara sahip olmanın yolu tanınan kültüre sorgusuz sualsiz teslim olmaktan değil öncelikle bizi biz yapan hasletleri içselleştirmeden geçiyor. Elbette bu kritik süreçte devletimizin ilgili kurumları yanında siz öğretmenlerimize, idarecilerimize, ebeveynlere de misyonlar düşüyor.

Öğretmenlik sizlerin iaşe kapısıdır lakin sıradan bir memurluk da değildir. Bu göreve başlamakla önemli bir sorumluluğu üstlenmiş bulunuyorsunuz. Tüm öğretmenlerimizin her birinin mesleğine bu türlü baktıklarına inanıyorum. Sizlerden bu mesuliyetlerin şuuruyla misyonunuzu en hoş halde ifa etmenizi bekliyorum. Türkiye’nin geleceğini de şekillendirdiğinizi lütfen unutmayın.

Related Posts

Yaptırımın son halkası: Rus turistleri geri çeviriyorlar

Rusya ile sınırı olan beş Avrupa Birliği (AB) ülkesinin dördü, dün gece yarısından itibaren Rus turistleri geri çevirmeye başladı. AB …

MSC Cruises, Türkiye turizmine 55 milyon euro gelir getirecek

Selenay YAĞCI Avrupa’nın en büyük kruvaziyer şirketlerinden biri olan MSC Cruises, istikrarlı bir şekilde Türkiye limanlarına daha yoğun …

Bloomberg’in iddiası: Merkez arka kapıdan 8 ayda 75 milyar dolar sattı

Döviz kurlarındaki artışı frenlemek için kur korumalı mevduat, gelire endeksli senet ve 900 bin dolar dövizi bulunan şirketlere getirilen …

10 maddede borsanın önlenemeyen yükselişi ve düşüşü

Ekonomist Hayrı Kozanoğlu, borsanın yükseliş nedenini ve önlenemeyen düşüşünü amatörler için twitter hasabından 10 maddede sıraladı. İşte 10 …

İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!

Boğalar haftalarca süren kayıpları silip atmayı başardı. Bu nedenle, Bitcoin (BTC), sağlam bir temel üzerinde önemli bir haftaya başlıyor. Lider …

‘Yuva’ya dönüş sınırlı kaldı

Şebnem TURHAN Döviz kurlarındaki sert yükseliş sonrası yurtiçinde vatandaşın döviz talebini düşürmek ve Merkez Bankası rezervlerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.