Erdoğan’dan AKP’li belediyeyi üzecek imza… Ankara’da bozulan plan

ÖİB’nin, Şile’de bulunan Maliye Hazinesi mülkiyetindeki iki parsel için hazırladığı plan değişikliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazetede yayınlandı. Şile Kumbaba mevkiinde bulunan 9 ada 1 parsel 9 bin 763 metrekare büyüklüğünde ve Şile Belediyesi tarafından tamamı “Spor Tesis Alanı” olarak tasarlanmıştı. ÖİB’nin yeni hazırladığı plan değişikliğine göre, parselin yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik kısmı 2 katlı villa konut alanı olarak ayrıldı. Geri kalan yaklaşık 3 bin 200 metrekarelik kısmı ise açık spor alanı ve park olarak planlandı.

Planı değiştirilen ikinci parsel ise Şile’nin güneydoğusunda, Çayırbaşı Mahallesinde bulunuyor. Villa konutlarının bitişiğinde bulunan 230 nolu parsel 8 bin 180 metrekare büyüklüğünde.

Şile Belediyesi Çayırbaşı’ndaki parselin yaklaşık 2 bin 600 metrekarelik kısmını Belediye Hizmet Alanı, yaklaşık 3 bin metrekarelik kısmını park ve bin 280 metrekarelik kısmını da konut alanı olarak planlamıştı.

Parselle ilgili olarak Şile Belediyesi’nin planlarını değiştiren ÖİB, parselin yaklaşık 5 bin 500 metrekarelik kısmını iki katlı villa konut alanına aldı. Geri kalan kısım ise cami, park ve yol alanı olarak ayrıldı.

PLANLAR HAYAL OLDU

Şile Belediyesi’nin 2020 Faaliyet Raporunda, Kumbaba Plajının yaklaşık 600 metre güney batısında yer alan 9 ada 1 parsel için tasarlanan proje için şöyle denilmişti:

“Şile İlçesi Meşrutiyet Mahallesinde kayıtlı toplamda 9.763 metrekare yüzölçümlü taşınmazın tamamı üzerinde Belediyemizce hazırlanan Spor Tesisi Avan Projesi kapsamında tahsis işlemleri tamamlanmıştır.”

ÖİB, söz konusu parseller için yaptığı plan değişikliği ile parsellerin birindeki “Belediye Hizmet Alanını” tamamen kaldırırken, park ve spor alanlarını da oldukça küçültmüş oldu.

GEÇEN SENE DE OLDU

ÖİB geçen yıl da Çayırbaşı Mahallesi 643 parseldeki parselin planlarını değiştirmişti. 643 nolu parseli önce 25 milyon muhammen bedel üzerinden satışa çıkaran ÖİB, satışın gerçekleşmemesi üzerine parselin planlarını değiştirmişti. Plan değişikliğiyle, 29 bin metrekarelik arazinin büyük bir kısmı, yüzde 30 yapılaşmalı 2 katlı villa konut alanına alınmıştı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir