Erdoğan’ın Putin’i bekletmesi gündem oldu: Çarpıcı yorum

Dün İran’da Rusya Devlet Lideri Putin’i toplantı öncesinde bekleten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu hareketi Tahran’daki doruğa damga vurdu… İngiliz medyası dikkat cazibeli bir yorum yaptı.

Dün bütün dünyanın gözü İran’ın başşehri Tahran’daydı… Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Suriye’de yaşanan tansiyon başta olmak üzere birçok hususta görüşmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Tahran’da bir ortaya geldi.

Üçlü doruğun yanı sıra önderler ikili görüşmelerde gerçekleştirdi. Ama bu görüşmeler ortasında en akılda kalıcı olanı Erdoğan ile Putin ortasında olandı. Ukrayna-Rusya savaşında arabuluculuk pozisyonunu sağlamlaştırmak isteyen ve Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara katılmayan ve tıpkı vakitte Ukrayna’ya takviyesini açıklayan Erdoğan, Putin ile görüşmesine geç katıldı.

Toplantı saatinde kameraların karşısına geçen Putin, Erdoğan’ı beklemek zorunda kaldı ve garip bir durumda kaldı. Bu durum akıllara 2020 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyetinin Moskova’da yaşadığı krizi getirdi.

O devirde temaslarda bulunmak için Putin’le görüşmeye giden Erdoğan ve heyeti dakikalarca bekletmiş ve devlet televizyonu Erdoğan’ın sıkılmış halini çekerek ekranın altına da sayaç yerleştirmişti.

2020’de Moskova’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyeti yaklaşık iki dakika boyunca bekletilmiş ve devlet televizyonu ekranın alt köşesine bir sayaç yerleştirmişti.

BÜTÜN ÖNDERLERİ BEKLETİYORDU

Bu tıp “akıl oyunlarına” meraklı olan Putin geçmişte de Almanya’nın eski başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Katolik aleminin manevî başkanı Papa Francis ve Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’e karşı da kimi değişik atılımlar yapmıştı.

Putin, ABD’nin eski lideri Donald Trump’ı da 2018’de Helsinki’de gerçekleşen görüşmede bekletmişti. Putin, toplantıya 45 dakika geç gelmişti.

“DEKLANŞÖR SESLERİYLE YALNIZ KALDI”

Fakat daha evvel benzeri bir durumda kalmayan Putin’in dün paylaşılan imajları hem toplumsal medyada hem de memleketler arası kamuoyunda gündem oldu… İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, “Tahran’daki görüşmelerden evvel Erdoğan, Putin’i bekleterek garip bir durum yaşattı” başlığını kullanırken, “Rusya Devlet Lideri, fotoğraf makinelerinin deklanşör sesleri eşliğinde ayakta tek başına kaldı. Bu onun olağanda başka dünya başkanlarına yaptığı bir uygulamaydı” tabirlerine yer verdi.

Putin’in mimikleri ve beden hareketleri durumdan memnuniyetsizliğini gösteriyordu.

Gazete, “Putin, bir dizi gazeteci önünde Erdoğan’ı beklerken garip bir duruma düştü. Çekilen fotoğraflarda Putin’in el ve ayaklarıyla ufak hareketler yaptığı ve yüzünü de rahatsız olduğunu belirli ederek halden biçime soktuğu görülüyor. Bu durum sonunda Erdoğan gelene kadar yaklaşık 1 dakika sürüyor” yorumunu yaptı.

Gazete, 2020’de Moskova’da yaşananların akabinde Erdoğan’ın intikam aldığı yorumunu yaparken, “Bu durum dünya önderlerini taammüden planlı toplantılara saatlerce geç gelerek bekleten Putin için garip bir durumdu. Putin, süratlice görüşme odasına geldi ve Erdoğan’ın da birebirini yapacağını düşünüyordu ancak deklanşör sesleriyle yalnız başına kaldı” tabirine yer verdi.

Related Posts

Okul çevresinde uyuşturucu satıyordu… Böyle yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Yunus Mahallesi’ndeki bir ortaokul çevresinde uyuşturucu suçlarına yönelik …

Kraliçe Elizabeth’in mezarı ziyarete açıldı: Kişi başı 26 sterlin

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in 70 yıllık saltanatı 8 Eylül’de son buldu. 96 yaşında hayata gözlerini yuman Kraliçe’nin mevt haberi, uzun …

Anadolu Üniversitesi’nden ‘Dijital Ders Platformu’

Anadolu Üniversitesi tarafından kurulan ‘Dijital Ders Platformu’na ddp.anadolu.edu.tr internet adresinden ulaşılabiliyor. Tamamen ücretsiz bir …

Dünya Göçebe Oyunları bugün İznik’te başlıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları bugün Bursa’nın İznik ilçesinde başlayacak. Covid …

‘Milli Park’ta tabiat katliamına dur deyin’

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Kentsel Sit”, “Arkeolojik Sit” ve “Doğal Sit” olarak tanımlandığı için çivi …

17 yaşındaki hacker Marmara Üniversitesi’ni hackledi: Açığı söyleyeyim, kapatın

Kişisel Dataları Müdafaa Kurumu (KVKK), 22 Eylül’de yayınladığı bilgi ihlali bildiriminde Marmara Üniversitesi’nde 5 bin 698 kişinin datalarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.