Faturayı düşürmek için yeni formül: Kömürden elektrik

Kamuya ait elektrik santrali işletmecisi Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) 1 Nisan 2022-31 Aralık 2025 dönemi için özel şirketlerden elektrik satın alacak.

Kamuya ait elektrik santrali işletmecisi Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) 1 Nisan 2022-31 Aralık 2025 dönemi için özel şirketlerden elektrik satın alacak.

Türkiye’de elektrik ticaretinin büyük bölümü enerji piyasa işletmecisi EPİAŞ’ta belirlenen fiyatlarla yapılırken, EÜAŞ’ın açtığı ihaleyle yeni bir alım kanalı açılacak.

EÜAŞ’ın açıklamasına göre elektrik üreticileri 18 Mart’a kadar teklif verebilecekler. Alımların yarısından fazlasının yerli kömürden elektrik üreten santrallerden alınması planlanıyor.

Açıklamada, “1 Nisan 2022-31 Aralık 2025 döneminde yerli kömür, ithal kömür, doğalgaz yakıtlı santraller ve yenilenebilir enerji kaynaklı santralleri işleten lisans sahibi özel şirketler ile tedarik lisansı sahibi özel şirketlerden elektrik enerjisi satın alınacaktır” dendi.

Buna göre yıl boyu baz yük dağılımıyla, yerli kömür yakıtlı santralleri işleten özel şirketlerden 150 milyar kWh’e kadar, ithal kömür yakıtlı santralleri işleten özel şirketlerden 44 milyar kWh’e kadar, doğalgaz yakıtlı santralleri işleten özel şirketlerden de 44 milyar kWh’e kadar elektrik enerjisi satın alınacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklı santralleri işleten özel şirketlerle tedarik lisansı sahibi özel şirketlerden de 17,5 milyar kWh’e kadar elektrik enerjisi satın alınacak.

Ayrıca, çeyrek dönem baz yük dağılımıyla, yenilenebilir enerji kaynaklı santralleri işleten özel şirketlerle tedarik lisansı sahibi özel şirketlerden 26 milyar kWh’e kadar elektrik enerjisi satın alınacak.

Alınacak elektrik miktarı baz alınarak Reuters’ın hesabına göre EÜAŞ üreticilerden ortalama 8,555 MW/saate kadar elektrik satın alacak.

EÜAŞ bu tutarın tamamını satın alırsa, bir analistin verdiği bilgiye göre Türkiye’de ortalama elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sini karşılayacak miktarda elektriği tek başına almış olacak.

Düzenleyici kurum EPDK’nın şubatta elektrik dağıtım şirketlerinin, konut ve küçük işletmeler gibi abonelerin tükettiği elektriğin yüzde 50 ila yüzde 90’ını 2025 yılı sonuna kadar EÜAŞ’tan almalarını zorunlu kılınmıştı.

PİYASADAKİ FİYATLAR ÇOK YÜKSEK

Türkiye’de konutlar başta olmak üzere düşük tüketim yapan abonelerin faturaları kamu tarafından sübvanse ediliyor.

Elektrik fiyatına yıl başında yüzde 120’nin üzerinde zam yapılmış ama gelen yoğun tepki nedeniyle konutlara ve küçük işletmelere zam bir miktar azaltılmıştı.

Elektrik fiyatındaki artış bir miktar geri çekilmiş olsa da, elektrik santrallerine satılan doğalgazın fiyatı bir yılda TL bazında yüzde 400’ün üstünde artırıldı. Diğer başlıca yakıt ithal kömürün fiyatı bu ölçekte olmasa da hayli yükseldi.

Reuters’a bilgi veren bir hükümet yetkilisi yakıt fiyatlarındaki keskin yükseliş nedeniyle piyasada oluşan elektrik fiyatının giderek tavan fiyata yaklaştığına ve bazı durumlarda tüketicilere satış fiyatının üstüne çıktığına dikkat çekti.

Özel sektörden bir yetkiliyse elektrik fiyatındaki artışın seçmenin tepkisi nedeniyle faturalara yansıtılamadığını söyleyerek, “Hükümet elektrik faturalarının oy düşüşüne karşılık geldiğini gördü. Bakanlar önce dağıtımcılar olmak üzere özel sektör temsilcilerini topladı. Formül istendi. Elektrik üreticilerinin piyasa takas fiyatından, 1500-2 bin liradan satmaları artık yok… EÜAŞ alacak, perakende şirketlerine ucuz satacak” dedi.

Aynı özel sektör yetkilisi BOTAŞ’ın sübvansiyonlu sattığı doğalgazdan dolayı zarar etmesine atıfta bulunarak hükümetin zarar edecek yeni bir kamu şirketi istemediğini belirtti.

Özel sektör yetkilisi elektrik fiyatlarındaki sübvansiyonu özel sektörün üstleneceğini, “EÜAŞ’a zarar ettirmeden tek formül (santral sahibinin) elektriği üretim maliyetinden düşük satacak olması” diyerek ifade etti.

TBMM’de dün kabul edilen Nükleer Düzenleme Kanunu’na son anda eklenen bir maddeyle yenilenebilir enerji gibi düşük maliyetli enerji kaynaklarından elde edilen gelirle doğalgaz veya kömür gibi yüksek maliyetli elektrik üretimi desteklenebilecek.

Related Posts

Dünya Göçebe Oyunları bugün İznik’te başlıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları bugün Bursa’nın İznik ilçesinde başlayacak. Covid …

‘Milli Park’ta tabiat katliamına dur deyin’

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Kentsel Sit”, “Arkeolojik Sit” ve “Doğal Sit” olarak tanımlandığı için çivi …

17 yaşındaki hacker Marmara Üniversitesi’ni hackledi: Açığı söyleyeyim, kapatın

Kişisel Dataları Müdafaa Kurumu (KVKK), 22 Eylül’de yayınladığı bilgi ihlali bildiriminde Marmara Üniversitesi’nde 5 bin 698 kişinin datalarının …

ABD’den Rusya’ya nükleer silah uyarısı: Boşboğazlık etmeyi bırak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington idaresinin Rusya’ya özel bir ileti gönderdiğine dair tezleri doğruladı. Blinken, “Nükleer …

Avcılar’da 3 yıldır kullanılmayan kamyonet alev alev yandı

Ambarlı Mahallesi Arma Sokak’ta, arızalanmasının akabinde 3 yıldır birebir yerde park halinde duran kamyonette dün saat 15.30 sıralarında yangın …

SON DAKİKA HABERİ: Rusya’da okula akın: 15 meyyit, 25 yaralı

Son dakika haberi! Rusya’nın Izhevsk kentinde bir okula silahlı taarruz düzenlendi. Rus haber ajansı TASS’da yer alan bilgilere nazaran hücumda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.