Gözler enflasyon datalarında: Dolar ne kadar oldu? (2 Ağustos 2022)

Haftanın en yakından izlenen verisi temmuz ayı enflasyon bilgileri yarın yayımlanacak.

Ulusal enflasyon için ipucu olarak kabul edilen İstanbul enflasyonu temmuz’da besin fiyatlarındaki artışın da tesiriyle aylık bazda yüzde 4.09 artarken, yıllık bazda yüzde 99’u aşarak 1998’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Enflasyona ek olarak Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı temmuz ayı öncü dış ticaret bilgileri de izlenecek. Datalar Türkiye’nin en önemli dış pazarlarında ivme kaybı gözlenirken ihracatın ne süratte devam ettiği ve son bir yılda yüzde 130’un üzerinde artan güç ithalatındaki yüksek seyrin devam edip etmediğini gösterecek.

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) temmuz ayında gerileyen akaryakıt fiyatlarına karşın TL’deki paha kayıplarının devam eden tesirleriyle aylık yüzde 2.9 artması, yıllık bazda ise 24 yılın yeni tepesi olan yüzde 80.5’e yükselmesi bekleniyor.

POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 14’TE TUTULUYOR

Yıl sonu enflasyon varsayımını yüzde 60.4’e yükselten TCMB, yakın tarihin doruğuna tırmanan enflasyona ve başka ülkelerin faizleri artırımlarına karşın siyaset faizini yüzde 14’te tutmaya devam ediyor. Böylelikle kredi maliyetlerini düşürdüğünü belirten Merkez Bankası, vakit içinde yatırımların artacağını, ihracata bağlı olarak cari açığın kapanacağını ve böylelikle TL’nin toparlanarak enflasyonun düşeceğini düşünüyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da dünkü kabine toplantısının akabinde TL’de keskin kıymet kayıplarına, enflasyonda yükselişe ve alım gücünün düşmesine yol açan iktisat siyasetlerinden vazgeçilmeyeceğini tabir ederek, aksi halde işsizliğin artacağını söyledi.

Sanayi yatırımlarını özendirmek için izlenen düşük faiz siyasetine karşın endüstricilerden gelen krediye erişim zahmetleri tenkitlerine Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu geçen hafta cuma günü sert bir üslupla karşılık vermişti.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) geçen hafta cuma günü düzenlediği toplantıya katılan Kavcıoğlu, sanayicilerin kredilere erişimde zorluklar çektiği ve düşük siyaset faizine karşın kredilerde maliyetlerin yüzde 40 aştığı tenkitleri üzerine sanayicileri ucuz kredi kullanıp bunlarla yüksek ham unsur stoku taşımak ve ucuz kredi çekerek döviz alımına gitmekle suçladı.

Kavcıoğlu bugün ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bölüm meclis liderleri ve üyeleri ile saat 1400’da Ankara’da bir ortaya gelecek. Toplantının açılış konuşmaları basına açık, sonraki kısım ise basına kapalı yapılacak.

Dış piyasalarda ise cuma günü yayımlanacak ABD tarım dışı istihdam verisi izlenecek. Data Fed’in para siyasetinin sıkılaşma suratı hakkında fikir verecek.

Asya borsaları, yatırımcıların global resesyon kaygılarıyla düşen ABD borsalarına paralel olarak gerilerken ABD’nin uzun vadeli Hazine tahvil getirileri dört ayın taban düzeyine inerek doların yen ve öbür para üniteleri karşısında kıymet kaybetmesine yol açtı.

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirisi son aylardaki keskin tırmanışının akabinde bugün yüzde2.53’e kadar düşerek 5 Nisan’dan bu yana en düşük düzeyine geriledi. Getirilerdeki düşüş doların en önemli para üniteleri karşısında bir ayın en düşük düzeyine inmesini, riskli varlıklara olan iştahın da bir ölçü toparlanmasını sağladı.

TL DAİMA KIYMET KAYBEDİYOR

Geçen yıl da yüzde 40 üzerinde paha kaybeden TL, nisan sonundan haziran sonunda BDDK kredi kısıtlama kararına kadar aralıksız bedel kaybetmiş ve dolar/TL bu devirde 14.8’lerden 17.5’e kadar yükselmişti.

BDDK kararıyla kur Haziran’ın son haftasında 16’ya kadar geriledikten sonra tekrar neredeyse aralıksız paha kaybetmeye başladı ve 18 düzeyine yaklaştı. Geçen bir ayda her gün yüzde0.3-0.5 kıymet kaybeden TL’nin kayıp suratı son günlerde hafifledi.

Geçen haftayı 17.92 düzeyinden tamamlayan dolar/TL bu sabah düne kıyasla yatay seyrederek saat 09.04’te 17.94/17.95 seviyesindeydi. Dolar/TL tarihi tepenin görüldüğü 20 Aralık’tan bu yanaki en yüksek düzeylerde seyrediyor.

Bu bilgilere nazaran TL’nin dolar karşısında Nisan başından beri bedel kaybı yüzde 17.2, yılbaşından beri kaybı ise yüzde 26.5 oldu.

Piyasalarda ayrıyeten bugünlerde başlayan ve Ağustos’ta yaklaşık 20 milyar dolar pahasında iddia edilen, kur muhafazalı mevduat (KKM) dönüşlerinin yeni döviz talebi yaratıp yaratmayacağı da izleniyor. KKM’nin kurumsalların dövizden TL’ye geçerek açtığı mevduattan oluşan kısmı TCMB’nin sorumluğunda ve rezervlere yıl başında değerli bir katkı sağladı. Ağustos’ta birinci kere geri dönecek KKM fiyatının TCMB’nin sorumluluğunda olan kısmı yaklaşık 18 milyar dolar.

Uluslararası piyasalardan borçlanma maliyetinin de bir göstergesi olan Türkiye’nin beş yıllık dış borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti (CDS) geçen hafta 880 baz puanın üzerine çıkarak tarihi tepeye yaklaşmasının akabinde arka arda iki seansta keskin biçimde düşerek dün 777/795 baz puandan kapandı.

 

Related Posts

Aracı kurumların vadeli pozisyonları spota taşınacak

Şebnem TURHAN Borsada bazı kurumların bankacılık hisselerinde vadeli işlemlerde yüksek kaldıraçlı pozisyonlarının etkisiyle yükselen ve …

Yaptırımın son halkası: Rus turistleri geri çeviriyorlar

Rusya ile sınırı olan beş Avrupa Birliği (AB) ülkesinin dördü, dün gece yarısından itibaren Rus turistleri geri çevirmeye başladı. AB …

MSC Cruises, Türkiye turizmine 55 milyon euro gelir getirecek

Selenay YAĞCI Avrupa’nın en büyük kruvaziyer şirketlerinden biri olan MSC Cruises, istikrarlı bir şekilde Türkiye limanlarına daha yoğun …

Bloomberg’in iddiası: Merkez arka kapıdan 8 ayda 75 milyar dolar sattı

Döviz kurlarındaki artışı frenlemek için kur korumalı mevduat, gelire endeksli senet ve 900 bin dolar dövizi bulunan şirketlere getirilen …

10 maddede borsanın önlenemeyen yükselişi ve düşüşü

Ekonomist Hayrı Kozanoğlu, borsanın yükseliş nedenini ve önlenemeyen düşüşünü amatörler için twitter hasabından 10 maddede sıraladı. İşte 10 …

İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!

Boğalar haftalarca süren kayıpları silip atmayı başardı. Bu nedenle, Bitcoin (BTC), sağlam bir temel üzerinde önemli bir haftaya başlıyor. Lider …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.