İslam ve Türkiye düşmanı Charlie Hebdo’dan yeni skandal: Tepki yağdı

İslam ve Türkiye düşmanı Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo yine bir skandala imza attı. Kirli siciline bir provokasyon daha ekleyen dergi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karikatürize edilmiş fotoğrafını manşetine taşıyarak “Ancak kaderimiz bizi ondan kurtarır” başlığını attı.

Fransız derginin skandal kapağına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan tepki geldi. Kalın Twitter hesabından paylaştığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

CHARLİE HEBDO BU KADAR ÇILDIRDIĞINA GÖRE…

Charlie Hebdo paçavrası bu kadar çıldırdığına göre … doğru yoldayız. Kötülük bazen böyledir. İyilere yol gösterir. Merak etme CH. Milletimiz sana da en güzel cevabı hem de daha gür bir sesle 28 Mayıs günü verecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter’dan Charlie Hebdo’ya tepki gösterdi. Derginin yaptığı yayınla iğrençliğini tüm dünyaya gösterdiğini söyleyen Fahrettin Altun şu ifadeleri kullandı:

“ACIYAN GÖZLERLE BAKIYORUZ”

Provokasyon, hakaret ve küfrün dünya medyasındaki önemli merkezlerinden biri olan Charlie Hebdo adlı çirkin neşriyat, Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik yaptığı son ahlak ve insanlık dışı karikatürle bir kez daha ne denli iğrenç olduğunu dünyaya kanıtlamış oldu. 

Anlaşılan o ki Sayın Cumhurbaşkanımızın 14 Mayıs seçimlerinde elde ettiği büyük başarı, bu şeref yoksunlarının da uykularını kaçırmış, hastalıklı ruh hallerini ortalığa saçıp kinlerini, nefretlerini kusmalarına vesile olmuş. 

Charlie Hebdo ve türevlerine sesleniyorum: Ne yaparsanız yapın, Recep Tayyip Erdoğan’ı yıldıramazsınız. Bizi de yolumuzdan döndüremezsiniz.

Bu ahlaksızlığı şiddetle kınıyor, düşmüş oldukları bu çaresizlikte debelenirlerken onlara acıyan gözlerle bakıyoruz.

DEPREMLE ALAY ETMİŞLERDİ

Fransız daha önce de sayısız skandala imza atmıştı. Türkiye’deki depremlerle dalga geçen dergi yıkılan binaları resmederek “Tank göndermeye bile gerek yok” yazmıştı.

HZ. MUHAMMED’İ HEDEF ALMIŞTI

İfade özgürlüğü kisvesi altında daha önce de benzer skandallara imza atan dergi, önceki çizimlerinde Hz.Muhammed’e (SAV) ve Müslümanlara hakaret etmişti. 2005 ve 2006 yılında hakaret içerikli görseller yayınlayan dergi, dini değerleri ve ahlaki normları hiçe saymıştı. Tepkilere aldırış etmeyen dergi, 19 Eylül 2012’de Hz. Muhammed’e hakaret içeren yeni karikatürler yayımlamıştı. 2013’teki bir sayısında ise Hz. Muhammed’in hayatını çizgi roman şeklinde resmeden dergi, büyük tepki toplamıştı. 2020 yılında ise yine Hz. Muhammed’i konu eden hakaret içeren karikatürler yayımlayan Charlie Hebdo, karikatürde provokatif ifadelere yer vermişti. Söz konusu küstah çizimler, Fransız hükümeti tarafından savunulmuş, Montpellier’deki devlet binasına yansıtılmıştı.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Derginin Erdoğan’ı hedef alan son yayınına Twitter kullanıcılarından da tepki yağdı. Derginin kapağını paylaştığı tweetine “Sonuna kadar Erdoğan”, “Erdoğan’ı desteklemeye devam edeceğiz”, “Nefret söylemi komik değil insanlar size gülmüyor” mesajları atıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir