Kaspersky’den kripto para hırsızlığı kampanyası tespiti

Kaspersky araştırmacıları, 52 ülkede 15 binden fazla kullanıcıyı etkileyen ve devam eden kripto para hırsızlığı kampanyası keşfetti.

Kaspersky açıklamasına göre, yakın zaman önce ortaya çıkan yeni bir kötü amaçlı yazılım, derin web ağlarına erişmek için kullanılan bir araç olan Tor Browser uygulamasını yem olarak kullanıyor.

Hedeflenen kullanıcı, Tor Browser’ın parola korumalı bir RAR arşiv dosyası içeren ve üçüncü kişiler tarafından sağlanan Truva atı yerleştirilmiş özel sürümünü indirmeye ikna ediliyor. Arşivdeki şifre dosyanın güvenlik çözümleri tarafından tespit edilmesini engelliyor. Dosya çalıştırıldığında kendini sistemin otomatik başlatma rutinlerine kaydediyor ve popüler bir uygulamanın simgesi altında gizleniyor.

Kaspersky teknolojileri, Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin ve Monero gibi kripto para birimlerini hedef alan Clipboard Injector zararlı yazılımını kullanan 15 binden fazla saldırı tespit etti. Bu saldırılar en az 52 ülkeye yayılmış durumda. Özellikle Rusya’daki tespitlerin çoğunluğu Tor Browser’ın ülkede resmi olarak engellenmesinden ve kullanıcıların alternatif indirme yolu ararken yollarının virüslü dosyayla kesişmesinden kaynaklanıyor.

Etkilenen ilk 10 ülke arasında ABD, Almanya, Özbekistan, Belarus, Çin, Hollanda, Birleşik Krallık ve Fransa da yer alıyor. Bu da gerçek bulaşma sayısının bildirilenden çok daha yüksek olabileceği anlamına geliyor.

Mevcut örneklerin analizine dayanarak kullanıcıların tahmini kaybının en az 400 bin dolar olduğu düşünülüyor. Araştırma sadece Tor Browser’ın kötüye kullanımına odaklandığından, çalınan gerçek miktarın çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

“Güvenilir güvenlik çözümleri kullanın”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi APAC Birimi Başkanı Vitaly Kamluk, sahte Tor Browser saldırısının temelde basit olmasına rağmen, göründüğünden daha büyük bir tehlike arz ettiğini belirterek, “Bu saldırı sadece geri dönüşü olmayan para transferlerine neden olmakla kalmıyor, bir kullanıcı açısından tespit edilmesi de oldukça zor. Çoğu kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı yazılım operatörü ile kurbanın sistemi arasında bir iletişim kanalı gerektiriyor. Bununla birlikte pano enjektörleri, kripto cüzdan adresini değiştirdikleri güne kadar hiçbir ağ etkinliği veya herhangi bir varlık belirtisi göstermeden yıllarca sessiz kalabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kaspersky uzmanları, kripto paralarını güvende tutmak için kullanıcılara şunları öneriyor:

“Yazılımları yalnızca güvenilir kaynaklardan indirin. Üçüncü parti web sitelerinden yazılım indirmekten kaçının ve mümkün olduğunca resmi kaynakları kullanın. İndirmeden önce her zaman yazılımın gerçekliğini doğrulayın. Yazılımınızı güncel tutun. İşletim sisteminizin, tarayıcınızın ve diğer yazılımların en son güvenlik yamaları ve güncellemeleri ile güncel kaldığından emin olun. Bu, bilinen güvenlik açıklarının istismar edilmesini önlemeye yardımcı olur.

Güvenilir güvenlik çözümleri kullanın. Güvenilir bir güvenlik çözümü cihazlarınızı çeşitli tehditlere karşı koruyacaktır. Kripto paraları çalmaya yönelik bilinen ve bilinmeyen tüm zararlı yazılımları önlemeye yardımcı olabilecek güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

E-posta bağlantıları ve ekleri konusunda dikkatli olun. Bunlar kötü amaçlı yazılım içerebileceğinden, şüpheli veya bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamayın veya ekleri indirmeyin. Herhangi bir yazılımı indirmeden önce, yazılımın orijinal olduğundan ve üzerinde oynanmadığından emin olmak için dijital imzaları kontrol edin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir