Kimlik bilgilerinizi korumak ve çaldırmamak için 6 kolay tedbir

Koronavirüs nedeniyle internet kullanımının hayli artması, siber saldırganları da harekete geçirdi. Bilhassa geçtiğimiz yıl yapılan siber taarruz sayılarında rekor artışlar yaşandı.

Kimlik avı taarruzları, 2021 yılında yüzde 29 artışla 874 milyona kadar ulaştı. Gün geçtikte kaygı verici olmaya başlayan bu ataklardan korunmak için dikkatli olmanız kural.

Kaspersky, kimlik bilgilerinin çalınmasını tespit etmek ve bunlarda korunmak için çeşitli tedbirleri sıraladı.

1. E-postaları dikkatlice denetim edin

Bir e-posta alındığında, yanıtlamak yahut yazılanları yapmak için tez edilmemelidir.

Yapılması gereken birinci şey, kimlik bilgilerinin çalınmasına dair işaretleri aramaktır. Bu tehlike işaretlerini aramanın teknikleri ise şöyle:

Duygusal bir mevzu başlığı kullanılmış mı? Yaygın olarak kullanılan konseptler ortasında yüklü para transferleri, maddi tazminat, hacklenmiş yahut bloke edilmiş hesaplar ve uydurma süreçler yer alıyor.

Bunlar çoklukla açgözlülük yahut dehşet üzerine oynanan, duygusal bir yansıyı tetikleme mümkünlüğü bulunan dikkat alımlı bahislerdir.

Durumun önemli olduğunun vurgulanması kuşku uyandırmalıdır. Tez ettirmek, panikletmek ve önlemi elden bırakmayı sağlamak için “Bu size son uyarı!” yahut “Sadece 3 saatiniz var” üzere tabirlerle birlikte çok ünlem işareti kullanımı kelam hususudur.

2. Toplumsal ağları kullanırken dikkat

Dikkat edilmesi gereken tek şey e-posta değil. İletileşme uygulamalarında ve toplumsal ağlarda gelen iletilerde da emsal potansiyel tehlikeler kelam konusu.

Makus niyetli kontaklar Facebook gönderilerinde, Twitter’da düzmece marka elçileri tarafından gönderilen yorumlarda yahut Discord’da gönderilen özel iletilerde da yer alabilir.

3. Banka bilgilerinizi girmeden evvel iki defa düşünün

Banka kartı bilgileri, birikimlere direkt erişilmesini sağladığı için bilhassa hassastır. Bu nedenle, internet sitesine nasıl ulaşılırsa ulaşılsın, banka kartı bilgilerini girmeden evvel sahiden nerede olduğu son bir kere denetim edilmelidir.

Birinci olarak, adrese yakından bakılmalıdır. Birebir tehlike işaretleri aranmalıdır: Yazım yanlışları, harfler yerine sayılar, beklenmedik yerlerde kısa çizgiler ve garip alan isimleri.

4. Farklı parolalar kullanın

Parola çok muteber olsa bile farklı hesaplar için birebir parola kullanılırsa, bir biçimde bir kimlik avı internet sitesine girilmesi, tüm hesapların güvenliğinin ihlal edilmesi riskiyle karşı karşıya kalmasına yol açabilir. Her internet sitesi ve uygulamada farklı bir parola kullanmak epeyce değerlidir.

5. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın

Birçok kimlik bilgisi saldırısının hedefi hesapları ele geçirmektir, lakin mümkün olan her yerde iki faktörlü kimlik doğrulama kullanılarak, saldırganlar kullanıcı ismini ve parolayı ele geçirse bile hesaba giriş yapmaları engellenebilir.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirdikten sonra oturum açmak için ek bir süreksiz doğrulama koduna muhtaçlık olur. Bu kod e-posta, kısa ileti yahut bir kimlik doğrulama uygulamasından alınabilir.

6. Güçlü bir güvenlik müdafaası kullanın

Daima olarak tehlike işaretlerine dikkat etmek, her bir adresi, ilişkiyi denetim etmek mutlaka zordur. Lakin kimlik bilgilerinin çalınmasına karşı muhafaza sağlayan güvenlik tahlilleri kullanılabilir.

Related Posts

Okul çevresinde uyuşturucu satıyordu… Böyle yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Yunus Mahallesi’ndeki bir ortaokul çevresinde uyuşturucu suçlarına yönelik …

Kraliçe Elizabeth’in mezarı ziyarete açıldı: Kişi başı 26 sterlin

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in 70 yıllık saltanatı 8 Eylül’de son buldu. 96 yaşında hayata gözlerini yuman Kraliçe’nin mevt haberi, uzun …

Anadolu Üniversitesi’nden ‘Dijital Ders Platformu’

Anadolu Üniversitesi tarafından kurulan ‘Dijital Ders Platformu’na ddp.anadolu.edu.tr internet adresinden ulaşılabiliyor. Tamamen ücretsiz bir …

Dünya Göçebe Oyunları bugün İznik’te başlıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları bugün Bursa’nın İznik ilçesinde başlayacak. Covid …

‘Milli Park’ta tabiat katliamına dur deyin’

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Kentsel Sit”, “Arkeolojik Sit” ve “Doğal Sit” olarak tanımlandığı için çivi …

17 yaşındaki hacker Marmara Üniversitesi’ni hackledi: Açığı söyleyeyim, kapatın

Kişisel Dataları Müdafaa Kurumu (KVKK), 22 Eylül’de yayınladığı bilgi ihlali bildiriminde Marmara Üniversitesi’nde 5 bin 698 kişinin datalarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.