Kömürde Rus bağımlılığı

Küresel iklim krizine karşı küresel ölçekte sıfır karbon hedeflerine uyum yönünde adımlar atılırken Türkiye’nin kömür ithalatı geçen yıl tüm zamanların rekorunu gördü. Uluslararası düşünce kuruluşu Ember’in analizine göre, Türkiye’nin kömür ithalatı 2022 yılında iki kat artışla 5,3 milyar dolara ulaştı. Böylece 2010’da yüzde 7 olan elektrik üretiminde ithal kömürün payı da sürekli artarak geçen yıl yüzde 20’ye yükseldi. 2022’de Türkiye’nin doğal gazdan elektrik üretimi ise bir önceki yıla göre yüzde 35 düşüş gösterdi.

Türkiye 2022 yılında kömür ithalatının yarısına yakınını Rusya’dan sağladı; 2021 yılında ise Rusya’nın payı %26 seviyesindeydi. Türkiye’nin Rusya’ya bağımlılığı yalnızca kömürde yüksek değil, doğalgaz ve petrol gibi diğer enerji kaynaklarında da yüksek ve Rusya’nın payı %40-45 arasında. Öte yandan Akkuyu nükleer santral projesi de Rus devletine ait.

Türkiye’de ithal kömürden elektrik üretimi yerli kömürden %25 daha fazla ve 2010 yılından beri kömürden elektrik üretiminde ithal kömür kaynaklı bir artış söz konusu. Bu nedenle 2010’da %7 olan ithal kömürün elektrik üretimindeki payı, 2022’de %20’ye kadar ulaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir