Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’ndan enflasyon raporu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2022 yılı üçüncü Enflasyon Raporu’nu TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu açıklıyor.

“Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz tesirlerinin devam ediyor”

Toplantıda geçmiş üç aya dair değerlendirmeler aktarıldı. Bu basamakta Kavcıoğlu, yılın birinci çeyreğine gerçekleşen güç maliyeleri ve Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz tesirlerinin devam ediyor olmasının global ekonomiler üzerinde bir risk oluşturduğunu belirtti.

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu konuşmasında, Türkiye iktisadı üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir dönüşüm sürecinde olduğunu ve mayıs ayında sanayi üretimi yıllık bazda 9,1 oranın güçlü bir artış kaydettiğini lisana getirdi.

Kavcıoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:

Dünya ülkelerinin yıl sonu enflasyon kestirimleri üste hakikat güncellendi. Global enflasyonun kalıcılığı tarafındaki kaygılar kuvvetlenmektedir.
Türkiye iki sefer üst üste cari fazla verdi. Bu durum Türkiye için yeni bir başlangıca ve büyümeye işaret etmektedir.

Yatırım harcamaları devam etmektedir. Bilhassa sanayi yatırılmarı istikrarlı bir formda büyümeye devam etmektedir. Yatırım yüzde 10,5 oranında büyümüştür.
Türkiye iktisadının istihdamı destekleyen makina ihracatı ulusal gelirden aldığı hisse artmaktadır. Kalıcı fiyat istikrarına katkı sağlayacaktır.

Sanayi üretimi arkmaktadır. Sanayi ciro endeksi ve kapasite kullanım oranları güçlenmektedir. Bu durum yatırım talebini desteklemektedir. Firmaların kapasite kullanım iştahını desteklemektir. Bu eğilik tüm kesimlere yayılarak güçleniyor.

Gelişmeler istihdama olumlu yansımaktadır. İşsizlik gerilemektedir. Mayıs ayında 30,8 milyon kişi istihdam etmektedir. Buna karşın işsizlik de devam etmektedir.
Önemli ticaret ortaklarımız ortasında rekorlar kısılmasında üç temel faktör var

Türkiyenin sahip olduğu avantajlar, ihracatçımızın ahenk sağlama kapasitesi ve finans bölümünün uygun şartlar sağlamasıdır.

(AYRINTILAR GELİYOR)

Related Posts

Aracı kurumların vadeli pozisyonları spota taşınacak

Şebnem TURHAN Borsada bazı kurumların bankacılık hisselerinde vadeli işlemlerde yüksek kaldıraçlı pozisyonlarının etkisiyle yükselen ve …

Yaptırımın son halkası: Rus turistleri geri çeviriyorlar

Rusya ile sınırı olan beş Avrupa Birliği (AB) ülkesinin dördü, dün gece yarısından itibaren Rus turistleri geri çevirmeye başladı. AB …

MSC Cruises, Türkiye turizmine 55 milyon euro gelir getirecek

Selenay YAĞCI Avrupa’nın en büyük kruvaziyer şirketlerinden biri olan MSC Cruises, istikrarlı bir şekilde Türkiye limanlarına daha yoğun …

Bloomberg’in iddiası: Merkez arka kapıdan 8 ayda 75 milyar dolar sattı

Döviz kurlarındaki artışı frenlemek için kur korumalı mevduat, gelire endeksli senet ve 900 bin dolar dövizi bulunan şirketlere getirilen …

10 maddede borsanın önlenemeyen yükselişi ve düşüşü

Ekonomist Hayrı Kozanoğlu, borsanın yükseliş nedenini ve önlenemeyen düşüşünü amatörler için twitter hasabından 10 maddede sıraladı. İşte 10 …

İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!

Boğalar haftalarca süren kayıpları silip atmayı başardı. Bu nedenle, Bitcoin (BTC), sağlam bir temel üzerinde önemli bir haftaya başlıyor. Lider …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.