Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Son tarih verildi

Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bu yıla ilişkin ikinci taksiti 1 Ağustos’a kadar ödenebilecek. Gelir Yönetimi Başkanlığının (GİB) internet sitesinde yer alan duyuruda, kelam konusu verginin ödeme ayrıntılarına ait bilgilere yer verildi.

Buna nazaran, MTV ödemeleri, GİB’in internet sitesi üzerinde bulunan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden yahut GİBMOBİL uygulamasıyla taşınabilir telefonlardan ödenebilecek.

Anlaşmalı bankaların kredi kartları, banka kartları ya da yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve öteki ödeme metotları ile ödeme mümkün olacak.

Ödemeler ayrıyeten mutabakatlı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet ve telefon bankacılığı ve taşınabilir bankacılık gibi), PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden de yapılabilecek.

MTV ödemesi için mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesinin internet sitesinde “Hızlı Ödeme” kısmından şifre girişi yapmadan “MTV Ödeme” alanına yalnızca plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini girerek borçlarını görüntüleyip ödeyebilecekler.

Ödemeler için son gün 1 Ağustos 2022 (31 Temmuz 2022 resmi tatile rastladığı için) olarak belirlendi.

MTV ÖDEMELERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Gelir Yönetimi Başkanlığına ilişkin www.gib.gov.tr internet sitesi, İnteraktif Vergi Dairesi, İnternet Vergi Dairesi ve GİB Taşınabilir uygulaması üzerinden 02.00-22.00 saatlerinde ödenebiliyor.

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden şifre girişi yapmadan MTV ödeme alanına yalnızca plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini giren mükellefler de MTV borçlarını görüntüleyip ödeme imkanına sahip bulunuyor.

Mükellefler, mutabakatlı bankaların kredi kartı, banka kartı ve banka hesabı aracılığıyla bu bankaların şubelerinden, internet ve telefon bankacılığı ile taşınabilir bankacılık yoluyla, PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden MTV ödemesini gerçekleştirebiliyor.

MOTORLU TAŞIT VERGİSİ NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Kararı gereği, MTV meblağları, 2021 yılı için belirlenen yüzde 36,20’lik yine değerleme oranı yerine, 197 sayılı Kanun’un 5, 6 ve süreksiz 8’inci hususunda belirtilen tarifelerdeki taşıtlar için yüzde 25 olarak tespit edildi.

Buna nazaran, 1-3 yaş arabaların 2022 yılındaki MTV’si, motor silindir hacmi 1300 santimetreküp ve aşağısında olanlar için taşıt kıymetlerine nazaran 1313 lira ile 1576 lira ortasında değişmekte.

Aynı yaşta, motor silindir hacmi 1301-1600 santimetreküp arabaların vergisi de 2 bin 287 lira ile 2 bin 746 lira ortasında olacak. 4001 santimetreküp üzerinde motor silindir hacmine sahip arabaların vergisi ise 57 bin 415 lira ile 62 bin 633 lira ortasında olacak.

Motosikletlerde ise 1-3 yaş aralığındakilerin MTV’si silindir hacmine nazaran 245 lira ile 3 bin 168 lira ortasında değişirken , yıllık vergi meblağı 1-6 yaş minibüslerde 1570 lirayı, birebir yaştaki 25 bireye kadar otobüslerde 3 bin 965 lirayı, azami tartısı 1500 kilograma kadar olan kamyonet, kamyon ve gibisi araçlarda 1408 lirayı buluyor.

Related Posts

Aracı kurumların vadeli pozisyonları spota taşınacak

Şebnem TURHAN Borsada bazı kurumların bankacılık hisselerinde vadeli işlemlerde yüksek kaldıraçlı pozisyonlarının etkisiyle yükselen ve …

Yaptırımın son halkası: Rus turistleri geri çeviriyorlar

Rusya ile sınırı olan beş Avrupa Birliği (AB) ülkesinin dördü, dün gece yarısından itibaren Rus turistleri geri çevirmeye başladı. AB …

MSC Cruises, Türkiye turizmine 55 milyon euro gelir getirecek

Selenay YAĞCI Avrupa’nın en büyük kruvaziyer şirketlerinden biri olan MSC Cruises, istikrarlı bir şekilde Türkiye limanlarına daha yoğun …

Bloomberg’in iddiası: Merkez arka kapıdan 8 ayda 75 milyar dolar sattı

Döviz kurlarındaki artışı frenlemek için kur korumalı mevduat, gelire endeksli senet ve 900 bin dolar dövizi bulunan şirketlere getirilen …

10 maddede borsanın önlenemeyen yükselişi ve düşüşü

Ekonomist Hayrı Kozanoğlu, borsanın yükseliş nedenini ve önlenemeyen düşüşünü amatörler için twitter hasabından 10 maddede sıraladı. İşte 10 …

İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!

Boğalar haftalarca süren kayıpları silip atmayı başardı. Bu nedenle, Bitcoin (BTC), sağlam bir temel üzerinde önemli bir haftaya başlıyor. Lider …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.