NATO Doruğu Sonuç Bildirisi: İsveç ve Finlandiya’ya resmi davet, Türkiye’ye teşekkür

Dünya devleri, NATO Önderler Zirvesi’nde! İşte değerli anlar…

 • Madrid Tepesi’nin İttifak için bir dönüm noktası olduğu belirtildi.
 • Rusya’ya davet yapılarak, Ukrayna işgalinin durdurulması istendi.
 • NATO için en büyük tehdit olarak Rusya gösterildi.
 • Rusya’ya karşı yeni bir stratejik konsept kabul edildi.
 • Finlandiya ve İsveç resmi olarak İttifak’a davet edildi.
 • Genel Sekreter Stoltenberg, mutabakat için Türkiye’ye teşekkür etti.
 • Stoltenberg ayrıyeten, Ukrayna’nın adaylığına kapılarının her vakit açık olduğunu tabir etti.

İspanya’nın başşehri Madrid’deki NATO Başkanlar Doruğu’nun Sonuç Bildirisi paylaşıldı.

“BU TEPE BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”

Bildiride, “5. Husus de dahil olmak üzere Washington Antlaşması’na bağlılığımız katıdır. Güvenliğin kökten değiştiği bu ortamda, Madrid Doruğu, ittifakımızı güçlendirmede ve ahengini hızlandırmada bir dönüm noktasıdır” denildi.

“RUSYA’YI KINIYORUZ”

Zirve bildirisinde, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlık savaşını en güçlü biçimde kınıyoruz. Bu insani felaketin tüm sorumluluğu Rusya’ya aittir. Rusya bu savaşı derhal durdurmalı ve Ukrayna’dan çekilmelidir” daveti yapıldı.

UKRAYNA’YA TAM DAYANAK KARARI

“Ukrayna hükümeti ve halkıyla tam dayanışma içindeyiz. Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz takviyemizi yineliyoruz. Ukrayna’nın savunma hakkını ve kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkını tam olarak destekliyoruz.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA’YI İTTİFAK’A DAVET ETTİK”

NATO’nun Açık Kapı Siyasetine bağlılığımızı yineliyoruz. Bugün Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya üye olmaya davet etmeye ve İştirak Protokollerini imzalamaya karar verdik. Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında üçlü mutabakata varılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Finlandiya ve İsveç’in iştiraki onları daha inançlı, NATO’yu daha güçlü ve Avrupa-Atlantik bölgesini daha inançlı hale getirecek.”

“RUSYA EN KIYMETLİ VE DİREKT TEHDİT”

NATO ülkeleri, Rusya’yı ittifaka en kıymetli ve direkt tehdit olarak tanımlayarak, İttifak’ın yeni stratejik konseptini kabul etti.

STOLTENBERG: TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDERİZ

Zirve sonrası kameralar karşına geçen ve basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’ye teşekkür etti:

“Rusya derhal savaşa son vermeli ve Ukrayna’dan çekilmeli. Rusya’nın saldırganlığına karşı Ukrayna’ya dayanağımız sürecek. Finlandiya ve İsveç’i NATO üyesi olmak üzere davet etmeye karar verdik. Dünyanın dört bir tarafında stratejik olarak adımlar adılmakta. Yeni stratejik konsepti de belirlendi. En son 2010’da güncellenmişti. 2010’a kıyasla değişiklikler de görülüyor. Rusya’nın saldırganlığı bizi maksat almakta. Çin’e de tek söz ile atıfta bulunduk. ‘Çin’in yapmış olduğu aksiyonlar bizim çıkarlarımızı ve güvenliğimizi tehdit etmektedir’ üzere bir cümleyle yer buldu. Siber güvenlik de tartıştığımız bahislerden birisiydi.

Çok değerli bir karar aldık. Türkiye ile mutabakat bu kararın önünü açtı. Dün Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile yapılan muahede bu kararımızın yolunu açmıştır. Türkiye, İsveç ve Finlandiya’ya teşekkür etmek istiyorum. Davetimizi kabul ettiler. Bu Türkiye için güzel bir muahededir. Bu Finlandiya ve İsveç için de düzgün bir mutabakattır. Bu NATO için de düzgün bir mutabakattır.

Başkan Putin’in NATO’nun kapılarını kapatma çalışmaları başarılı olmayacak. Ukrayna’nın adaylığına ilerleyen süreçlerde kapımız her vakit açık olacaktır.”

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN TÜRKİYE’YE VERDİĞİ TAAHÜTLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında yapılan 4’lü tepe sonrasında, bu ülkeler ortasında memorandum imzalandı. Terör örgütü PKK/YPG’ye dayanağı nedeniyle İsveç ve Finlandiya’ya reaksiyon gösteren Türkiye, 4’lü görüşmeden istediğini aldı. İsveç ve Finlandiya’nın verdiği taahhütler şunlar:

 • PKK ve uzantılarıyla çabada Türkiye’yle tam işbirliği.
 • Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle uğraşta Türkiye’yle dayanışma sergilenmesi.
 • PYD/YPG ve FETÖ’ye dayanak sağlamama taahhüdü.
 • Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması.
 • İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle çaba ve savunma sanayii mevzularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü.
 • Terörizm ve örgütlü kabahatlerle uğraş alanında istihbarat paylaşımına ait yapılandırılmış işbirliği düzeneği tesisi.
 • Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili seviyede ahdi düzenlemeler yapılması.
 • PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması.
 • Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.
 • Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik düzeneklerine en geniş formda iştirakinin desteklenmesi.
 • Bu adımların uygulanmasını denetlemek üzere Adalet, İstihbarat ve Güvenlik kurumlarının iştirakiyle Daimi Ortak Düzenek kurulması.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Okul çevresinde uyuşturucu satıyordu… Böyle yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Yunus Mahallesi’ndeki bir ortaokul çevresinde uyuşturucu suçlarına yönelik …

Kraliçe Elizabeth’in mezarı ziyarete açıldı: Kişi başı 26 sterlin

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in 70 yıllık saltanatı 8 Eylül’de son buldu. 96 yaşında hayata gözlerini yuman Kraliçe’nin mevt haberi, uzun …

Anadolu Üniversitesi’nden ‘Dijital Ders Platformu’

Anadolu Üniversitesi tarafından kurulan ‘Dijital Ders Platformu’na ddp.anadolu.edu.tr internet adresinden ulaşılabiliyor. Tamamen ücretsiz bir …

Dünya Göçebe Oyunları bugün İznik’te başlıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları bugün Bursa’nın İznik ilçesinde başlayacak. Covid …

‘Milli Park’ta tabiat katliamına dur deyin’

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Kentsel Sit”, “Arkeolojik Sit” ve “Doğal Sit” olarak tanımlandığı için çivi …

17 yaşındaki hacker Marmara Üniversitesi’ni hackledi: Açığı söyleyeyim, kapatın

Kişisel Dataları Müdafaa Kurumu (KVKK), 22 Eylül’de yayınladığı bilgi ihlali bildiriminde Marmara Üniversitesi’nde 5 bin 698 kişinin datalarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.