Şi’den ‘Ukrayna’ açıklaması: Yangına körükle gidilmesine karşıyız

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldiği 4,5 saatlik gayri resmi görüşmenin ardından Çin, görüşme ile ilgili açıklama yaptı. Cinping, bugün de devam edecek olan iki günlük Rusya ziyareti kapsamında mevkidaşı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmede, ‘ülkesinin Ukrayna sorununun çözümü için yapıcı rol oynamayı sürdüreceğini’ belirtti.

AA’nın aktardığına göre, ziyarete ilişkin Çin tarafından yapılan açıklamada, Şi ve Putin’in dün, ziyaretin ilk gününde yaptıkları yüz yüze görüşmede, ‘Çin-Rus ilişkileri ve ortak çıkarlara ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunduğu’ ifade edildi. Görüşmede ‘Ukrayna sorununun’ da ele aldığı belirtilen açıklamada, Şi’nin, “Ukrayna sorununda barış ve akılcılığa yönelik sesler artıyor. Çoğu, gerginliklerin azaltılmasını ve barış müzakerelerini desteklerken yangına körükle gidilmesine karşı çıkıyor” dediği aktarıldı.

‘DİYALOG ÇABALARINDAN VAZGEÇMEMEK ÖNEMLİ’

Açıklamaya göre Şi, ‘tarihin çatışmaların nihayetinde diyalog ve müzakere ile çözülmesi gerektiğini gösterdiğini’ belirterek “Çin, zorluklar ne kadar çoksa, barışa alan sağlamanın o kadar gerekli olduğuna inanıyor. Sorun ne kadar kronikleşmişse, diyalog çabalarından vazgeçmemek o kadar önem taşıyor” dedi.

Çin’in Ukrayna’ya ilişkin bir tutum belgesi yayımladığını, krizin siyasi çözümünden yana olduğunu, Soğuk Savaş mantığını ve tek taraflı yaptırımları reddettiğini kaydeden Şi, sorunun siyasi çözümünü teşvik etmek için yapıcı rol oynamayı sürdüreceklerini söyledi.

Putin de Çin’in ‘Ukrayna sorununda tutarlı şekilde tarafsız, nesnel ve dengeli bir tutum takındığını, uluslararası sorunlarda eşitlik ve adaleti savunduğunu, kendilerinin de Ukrayna krizinin siyasi çözümüne ilişkin tutum belgesini dikkatle incelediklerini, bu konuda yapıcı rol oynamasını memnuniyetle karşıladıklarını’ dile getirdi.

Çin ve Rusya liderlerinin, dün gerçekleştirdikleri 4,5 saatlik görüşmenin ardından bugün saat 15.00’te yeniden buluşarak görüşmeleri sürdürmesi bekleniyor.

ABD: UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KONUSUNDA TELKİNDE BULUNUN

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Moskova’da gerçekleşen Şi-Putin görüşmesine ilişkin bir açıklama yaparak Rusya-Ukrayna savaşında olası bir ateşkes çağrısına ilişkin olarak, “Dünya, Rusya’nın Çin’in veya başka bir ülkenin desteğiyle savaşı kendi koşullarına göre durduracak bir taktik hamlesine aldanmamalı. Pekin ve Moskova, Ukrayna’nın önerdiği barış planı üzerinde çalışmalı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de dünyanın ve Çin’in komşularının görüşmeyi yakından izlediğini belirterek “Devlet Başkanı Şi’ye, Rus mevkidaşı Putin’e Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü konusunda telkinde bulunması çağrısı yapıyoruz” demişti.

ÇİN’DEN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI İÇİN ‘TUTUM BELGESİ’

Çin, savaşın yıldönümü olan 24 Şubat’ta krizin siyasi çözümü için önerilerini içeren 12 maddelik ‘tutum belgesi’ açıklamıştı. Belgede ülkelerin egemenliklerine saygı gösterilmesi, meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınması, tek taraflı yaptırımlara son verilmesi ve gerginliklerin aşamalı olarak azaltılarak ateşkesin sağlanması gerektiği vurgulanmıştı.

Ateşkes önerisi, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) yanı sıra öneriyi fiili durumun kabulünün telkin edilmesi olarak algılayan Ukrayna tarafından da kabul görmemişti. Kiev yönetimi, bu koşullardaki bir barışın, ‘savaşın dondurulması’ anlamına geleceğini dile getirmişti. Rusya da Çin’in görüşüne önem verdiğini ancak mevcut koşullarda Ukrayna meselesinin çözümünde barış yoluna geçişin sağlanması için gerekli koşulların oluşmadığını bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir