Tüp bebek tedavisi gören yahut düşünenler dikkat!

Günümüzde en çok tercih edilen kısırlık tedavilerinin başında gelen ve çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan ‘tüp bebek’ tedavisi; bayan üreme hücreleri olan yumurtaların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin toplanarak beden dışında, laboratuvar ortamında bir ortaya getirilerek döllenmenin elde edilmesini sağlayan tedavi sürecini kapsıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Duran, halk ortasında ‘tüp bebek’ olarak bilinen tedavi hakkında bilgiler verdi.

Bir yıllık evlilik ve tertipli cinsel ilgiye karşın çocuğu olmayan çiftlerin tabibe başvurması gerektiğini aktaran Duran, “Bir yıllık evliliğe ve nizamlı cinsel münasebete karşın çocuğu olmayan çiftlerde ‘İnfertilite’ teşhisi koyarak, çocuğu olmama sorunu vardır demekteyiz. Bu hastalarımızın, Bayan Hastalıkları ve Doğum branşının infetiliteyle uğraşan tabiplerine gitmeleri gerekmektedir” dedi.

HORMON TESTLERİ İLE HORMONLARIN DURUMUNU ORTAYA ÇIKARIYORUZ”

Duran, infertilite tedavisinde hem bayan hem de erkeğin tıpkı anda incelendiğini ve ona nazaran gerekli tedaviye başladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Bülent Duran, erkekler için temel testin sperm analizi yani spermiyogram olduğunu tabir ederek, “Spermiyogram testiyle erkekte rastgele bir sorun var mı diye bakıyoruz. Akabinde bayan hastanın rahim sineması çekilerek tüplerinin açıklık durumu denetim ediliyor. Peşi sıra hormon testleri ile hormonların durumunu ortaya çıkarıyoruz. Bu temel testlerin akabinde tedavi kademesine geçiyoruz” dedi.

Hastaların spermiyogram testi, rahim sineması ve hormon testi sonucu olağansa ve bayanda nizamlı yumurtlama varsa öncelikle kolay ilaçlarla yumurtlama tedavisi yapıldığını söyleyen Duran, “Eğer spermiyogram testiniz, tüplerinizin durumu ve hormonlarınız olağansa, yumurtlamanız da tertipli oluyorsa öncelikle kolay ilaçlarla yumurtlama tedavisi veriyoruz. Bir yahut iki kere bu tedaviye karşılık vermeyen hastalarımızda ise aşılama tedavisine geçiyoruz. Yeniden bir yahut iki kere aşılama yaptıktan sonra, çiftler hala çocuk sahibi olmamışsa o vakit tüp bebek uygulamasına geçiyoruz” diye konuştu.

“HEDEF EN ÜLKÜ SAYI OLAN 8 -10 CİVARINDA YUMURTA GELİŞTİRMEK”

Duran, tüp bebek uygulaması sırasında bayan hastanın adetinin birinci başında kendilerine gitmek durumunda olduğunu belirterek, “Bu kademede yeniden yumurtlama tedavisi yapıyoruz. Aşılama tedavisinde ve olağan yumurta geliştirme tedavisinde olduğu üzere ilaçlar kullanıyoruz. Yalnız tüp bebek tedavisinde kullandığımız ilaçların dozları aşılamaya nazaran çok daha yüksektir. Bu yüksek dozdaki ilaçlarla çok sayıda yumurta gelişmesini amaçlıyoruz. Maksat en ülkü sayı olan 8 -10 civarında yumurta geliştirmektir” dedi.

24 SAAT SONRA BÖLÜNME OLUP OLMADIĞINA BAKIYORUZ”

“Yumurtalarımız 16 – 18 milimetre çapına eriştiğinde bu yumurtaları çatlatıyoruz. Çatlatma iğnesini verdikten 36 saat sonra ise yumurtaları topluyoruz” diyen Duran, şöyle konuştu:

“Yumurta toplama süreci ameliyathanede ve anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Toplama sürecini yaparken ultrason eşliğinde OPU dediğimiz iğneleri kullanarak hastanın yumurtalarını çok kısa müddette alıyoruz. Akabinde embriyoloğumuz yumurtaları kıymetlendiriyor ve onları 4 – 6 saat beklettikten sonra mikro enjeksiyon tekniği kullanarak, erkekten alınan spermle birleştiriyor. 24 saat sonra bölünme olup olmadığına bakıyoruz.

Bölünen yumurtaları 3. ve 5. gün takip ediyoruz. Bu günlerde hastaya tekrar ameliyathanemizde transfer yapıyoruz. Emelimiz tek embriyo transferi yapmak fakat hastanın yaşı 36 – 38’in üzerindeyse ve daha evvelden başarısız denemeleri varsa o vakit birden fazla embriyo transferi de mümkün olabiliyor. Transferden sonra hastalarımızı Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezimizin yatan hasta kısmına alıyoruz. 6 saat kadar takibini yapıyoruz. Hastalarımıza daha başarılı bir uygulama yapabilmek ismine ‘intralipid tedavisi’ dediğimiz tedavileri de veriyoruz.”

‘ÇİP’ SİSTEMİ UYGULAMASI

Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezinde ‘çip’ sistemi kullandıklarını vurgulayan Prof. Dr. Bülent Duran, “Böylece hastalar ortasında asla bir yanılgı yahut karışıklık olma ihtimali kalmıyor. Her hastanın kendine ilişkin özel barkodları var. Bu barkod ve çip sistemiyle hastanın tanısı kesin olarak yapılıyor” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Kiralık konut bulamayan aile dükkana yerleşti: Çocuklar banyo yapamıyor

Kayseri’de bin 100 TL’ye oturduğu konutundan çıkan ve konut bulamayan yurttaş, 3 çocuğu ve eşiyle bir arada dükkanına yerleşti. “Banyo bile …

Datalarla cinsiyet eşitsizliğinin yansımaları

Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitsizliği kaçınılmaz olarak sivil alanda da yaygın. Araştırmalar ve bu yazıda tecrübelerini paylaşan bayanlar …

12 yaşında babası öğretti, bugün mesleği oldu! ‘Yaptığım işi hiçbir erkek yapamıyor’

Hatice Kaygısız, Burdur’un Kozluca Köyü’nde doğdu. Babası köyde inşaat ustasıydı. Kerpiç ve taş duvarları örüyordu. Çalışmayı çok seven Hatice de …

Emel Sayın’dan Kenan Doğulu’ya: Çok öpüyorsun beni, Beren görmesin

Emel Sayın ve Kenan Doğulu’nun sahne aldığı ‘Yeni Bi Fest’ dün akşam KüçükÇiftlik Park’ta yapıldı. Birlikte müzik da söyleyen ikili …

Pnb Rock cinayete kurban gitti! Ünlü rapçi yemek yerken öldürüldü

Pnb Rock olarak bilinen dünyaca ünlü Amerikalı rapçi Rakim Hasheem Allen, yemek yediği restoranda silahla vurularak yaşamını yitirdi. Olayın …

Prof. Dr. Kemal Sayar’dan çocuklarda ‘eko-anksiyete’ uyarısı

İklim değişikliğinin neden olduğu şiddetli hava olayları dünyanın geleceğine dair telaş yaratırken bu tasayı ağır biçimde yaşayanlarda görülen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.