Uzmanlar yanıtladı: Açık havada Omicron BA.5 bulaşır mı?

Son periyotta olağanlaşma süreçlerinin sürat kazanması, tedbirlerin azaltılması ile birlikte dünya genelinde corona virüsü salgını süratle yayılmaya başlarken uzmanlardan telaş yaratan bir açıklama geldi.

2019 yılının sonunda birinci olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü salgını süratle bütün dünyaya yayılırken, hastalık o devirden beri 6.3 milyondan fazla insanın vefatına sebep olurken 561 milyondan fazla insanı da hasta etti.

Fakat aşılama çalışmaları ve toplumsal ara ve maske üzere tedbirlerle suratı yavaşlatılan corona virüsü salgını yeni varyantlar ve tedbirlerin rafa kaldırılmasıyla birlikte tekrar artışa geçti. Son devirde, AB ülkeleri, Türkiye ve ABD başta olmak üzere birçok ülkede Covid-19 olay sayıları artmaya devam ediyor.

Corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan tipi olan Omicron BA.5’in aşı ve evvelce hastalanmaya bağlı bağışıklığı alt ettiğini açıklayan bilim insanları yeni Covid-19 varyantlarına karşı gardı indirmeme tavsiyesinde bulundu.

New York’taki Buffalo Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar kısım lideri olan profesör Thomas Russo, Omicron varyantının açık havada da bulaşabileceğini söyledi.

Russo, “Açık hava hiçbir vakit yüzde yüz inançlı bir alan değil. Kapalı bir alana oranla dışarıda hastalığın bulaşma ihtimali daha düşük. Ama uzun mühletler boyunca hasta bir bireyle yakında olunursa tekrar de hastalanma riski var. Sonuçta Omicron’un bulaşma ihtimali hasta şahsa yakınlık, hava akışı ve ortamdaki havaya bağlı” dedi. Dr. Russo, virüsün açık havada daha çabuk dağıldığına da dikkat çekti.

DİĞER VARYANTLARA NAZARAN DAHA YÜKSEK

Bilim insanı, “BA.5’in evvelki Omicron varyantlarıan nazaran daha bulaşıcı olduğunu düşünüyoruz. Bu da açık havada BA.5 bulaşma ihtimali öbür Covid-19 varyantları, Delta varyantı ve öbür Omicron alt tiplerine bulaşma ihtimali daha yüksek demek” dedi.

ABD medyasına konuşan Vanderbilt Tıp Fakültesi’nde vazifeli William Schaffner ise, “BA.5 şimdi yakından incelenmedi lakin şu ana kadar en bulaşıcı varyant olarak görülüyor. Bu da şu manaya geliyor şayet bir mangal partisi veriyorsanız ve hasta biri varsa, bu hastalığı diğerlerine bulaştırabilirsiniz” tabirini kullandı.

Schaffner, “Eğer ağır bir kalabalık içinde uzun mühletler boyunca açık havada bulunuyorsanız risk altındasınız demektir” dedi.

Öte yandan risk altındaki açık hava yerleri ile ilgili bilgi de verildi. Uzmanlar açık havada olmasına karşın risk yaratan ortamları şu biçimde sıraladı:

– Açık hava konserleri
– Festivaller
– Açık hava sinemaası
– Mangal yapmak
– Açık alanı olan restoran ve bara gitmek
– Spor müsabakaları

Related Posts

Kadınların en çok cinsel ilişki istediği yaş araştırıldı! Çıkan sonuç beklendiği gibi değil

Cinsellik, insanlığın var olduğu günden bu yana vazgeçilmez olarak görülüyor. Günümüzde hem tıp olanaklarının hem de teknolojinin gelişmesiyle …

Kalp krizinde kesinlikle bilmeniz gereken 20 ihtar işareti

En sık görülen kalp krizi belirtileri nelerdir? Kalp krizi her vakit apansız gelmez. Bu nedenle, kalp krizinden evvel gelebilecek ikaz …

Epilasyon yaptıranlar dikkat! Bilim insanları lazer epilasyon ile kanser ortasındaki bağda son bilgileri paylaştı…

Lazer epilasyon sihir değildir, yalnızca kıl köklerini yok etmek için konsantre ışık demetleri kullanma bilimidir. Bu, çok spesifik alanları …

Uzmanlardan ‘ailesel kolesterol yüksekliği’ uyarısı

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı’nda vazifeli Prof. Dr. Emre Bozkırlı, kalp damar hastalıklarının tüm ölümlerin yaklaşık …

Uzmanlardan göz makyajı uyarısı

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Küçüködük, göz makyajı hakkında önemli uyarılarda bulundu. Bazı kozmetik ürünlerinin göz sağlığı için tehdit …

Gül suyu cilde yararları nelerdir? Doğal gül suyu nasıl yapılır?

Gül suyu, cildin arındıran, sivilcelerin kurumasını sağlayan ve ciltte meydana gelen lekeleri derinlemesine temizleyen en doğal kozmetik eserdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.