Yüzlerce hayvansever Kadıköy’de buluştu

Türkiye’nin birçok kentinden gelen yüzlerce STK üyesi ve hayvansever ‘Hayvana ve hayvansevere şiddeti durdur’ sloganıyla Kadıköy Rıhtımı’nda bir ortaya geldi. Aktifliğe katılan Ömür Gedik ve Seren Serengil de konuşmalar yaptı.

Yüzlerce STK üyesi ve hayvansever ‘Hayvana ve Hayvansevere Şiddeti Durdur’ ve ‘Yaşam Hakkına Saygı’ sloganıyla saat 14.00’de Kadıköy Rıhtımında buluştu.

Kimi hayvanseverler yanlarında evcil hayvanlarını da getirdi. İştirakçiler ellerindeki döviz ve pankartlarla sloganlar atarak sokak hayvanlarına ve hayvanseverlere yönelik şiddeti kınadı. Sanatçı Seren Serengil ve Ömür Gedik de aktifliğe katıldı. Konuşmalar yapan Serengil ve Gedik topluluk tarafından ağır alkış aldı.

“İNANILMAZ DERECEDE BİR PALAVRA ALGI OLUŞTU”

Etkinliğe katılan Seren Serengil, şunları söyledi;

*Tabii biz bugün artık neden sokaklara döküldük. Biliyorsunuz geçenlerde sokakta bir köpek sahibi silahla öldürüldü. Buna artık bir dur demek gerekiyor. Zira inanılmaz derecede hayvanlara karşı, köpeklere karşı bir palavra algı oluştu.

*Bütün hayvanlar saldırıyormuş üzere. Bir köpek bir kabahat işledi diye bütün sokak köpeklerinin toplatılıp Nazi kampı üzere mevt kampına bu hayvanların gönderilmesi hakikat olabilir mi. O vakit bir insan da cinayet işliyor. O vakit bütün insanları hepimizi mahpusa atsınlar. Uygar ülkelerde sokaklarda köpekler olmayabilir.

*Ama uygar ülkelerde de o sokaklara koyacak barınaklar var. Türkiye’de yok ki bu türlü bir barınak. Her semtteki gönüllüler bence bu işi çok daha âlâ kıvırabilirler diye düşünüyorum. Beşerler köpeklere tecavüz ediyorlar. Beşerler köpeklerin kuyruğunu kesiyorlar. Beşerler köpekleri silahla vuruyorlar. Hasebiyle beşerden daha tehlikeli değil köpekler.

“ARTIK İŞ DİĞER BİR NOKTAYA GİTMEYE BAŞLADI”

Ömür Gedik ise şu tabirleri kullandı;

*Kadıköy’deki hareket sahiden çok kalabalık. Burayı bu türlü görmek nitekim hem benim çok hoşuma gidiyor hem de üzülüyorum. Hoşuma gitmesinin nedeni hala kalabalıklar halinde, sokaklardaki günahsız hayvanların ardında olan beşerler var.

*Bu beni çok keyifli ediyor. Ancak başka yandan da şu anda aslında gündemimiz yangın ve ormanlar. Bizi hala yasaklı ırkları geri vermemekle, barınakların korkunçluğuyla, köpeklerin toplanmasıyla beşerler ortasındaki hayvanseverler ve hayvanları bizim kadar sevmeyenler diyeyim, hayvan sevmeyenler demek istemiyorum sahiden de.

*Onların ortasındaki dehşetli arbede ve kutuplaşmayla vaktimizi alarak şu anda olmamız gereken yer ormandaki misyonumuzu de engelliyorlar. Alışılmış ki buradan sonra biz dernekler olarak ormanlara gideceğiz. Oradaki misyonlarımıza devam edeceğiz.

*Ama bugün burada olmak çok değerliydi. Ben az evvel de söyledim. Aslında bu biraz da bayana şiddet. Zira alanda olan beşerler, köpek besleyenler, kedileri besleyenler, gayret edenlerin birden fazla bayan. 3 kişinin öldüğünü hepimiz biliyoruz. Artık iş öbür bir noktaya gitmeye başladı. Bu yüzden bu kutuplaşmanın bir an evvel çözülmesi, Cumhurbaşkanımızın söylediği o doğal ömür alanlarının ancak hayvanseverlerin kontrolünde olan doğal hayat alanlarının bir an evvel kurulması ve bu hayvanların da aslında eziyet gördükleri o sokaklardan kurtulmalarını ben de çok istiyorum.

“SADECE BİRAZ SEVGİ…”

Etkinliğe katılan Merve Öztürk, “En azından en az şey yapamıyorlarsa meskenlerinin kapılarının dükkanlarının önüne mama, bir kap su bırakmalarını istiyorum. Yalnızca biraz sevgi ve empati istiyorum. Öteki hiçbir şey istemiyorum” biçiminde konuştu. (DHA)

Related Posts

Eski Galatasaraylı Goran Pandev, futbolu bıraktığını açıkladı

Ülkemizde bir periyot Galatasaray forması giyen Makedon futbolunun efsane ismi Goran Pandev, 39 yaşında mesleğine son noktayı koyduğunu açıkladı …

Rus vatandaşları, kısmi seferberlikle ilgili kanılarını anlattı

Rusya, Ukrayna savaşında binlerce askeri devreye almaya hazırlanıyor. Ülkenin Devlet Lideri Vladimir Putin, ilan ettiği kısmi seferberlik …

Şanlıurfa’da feci olay: Koyun otlatan çocuk kayanın altında kaldı!

Şanlıurfa’da dün akşam saatlerinde Siverek ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Bozkoyu Mahallesi’nde yürek yakan bir olay meydana geldi …

Milletvekili Cora ve danışmanı kazada yaralandı

Kaza, dün gece saatlerinde Akyazı Tüneli mevkisinde meydana geldi. AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın içinde bulunduğu, sürücüsü …

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Trump’ın yargılanmasını istedi

Reisi, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Heyetinde konuştu. İran’ın dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun adaleti savunduğunu …

ABD’li eski büyükelçi: Türkiye sağduyulu davrandı ve NATO’ya gitti

ABD’nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthew Bryza, CNN TÜRK’te Hilken Doğaç Boran’ın sorularını yanıtladı. Bryza, Yunanistan’ın Türk jetlerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.